nustojus treniruotis, raumenų skaidulos susitraukia, tačiau jų skaičius nesumažėja

Raumenų atmintis

Žmogus iš kitų gyvybių išsiskiria gebėjimu įsisavinti ir apdoroti pakankamai didelį informacijos kiekį  Yra įprasta manyti, jog dėl sudėtingų CNS procesų, prie informacijos saugojimo prisideda ir mūsų raumenys, todėl gan plačiai paplitęs terminas yra „raumenų atmintis“. Kyla klausimas, ar ši atmintis iš tikrųjų egzistuoja ir kaip ji veikia?

Pirmiausia reikėtų išskirti dvi raumenų atminties kategorijas:

1. Raumenų atmintis, kuri padeda neužmiršti konkrečių judesių ar jų kombinacijų.

Pvz.: važinėjimas dviračiu, čiuožimo su pačiūžomis įgūdžiai.

Reikėtų pabrėžti, jog tai nėra informacija saugoma pačiuose raumenyse, tai yra informacija, saugoma smegenyse apie konkrečius raumenų judesius. Tokie duomenys saugomi purkinjė ląstelėse, esančiose smegenėlėse (smegenų dalis, atsakinga už judesių koordinaciją).

Dažniausiai, atliekant konkrečius judesius pirma kartą, smegenų dalyvavimas procese būna itin aktyvus, tiksliau sakant, reikia daugiau smegenų resursų, kad atliktumėte tam tikrą veiksmą niekada jo nedarius anksčiau (papildoma koncentracija, sąmoningumas). Tačiau, kai smegenys turi pakankamai informacijos apie tam tikrus judesius, juos atlikti tampa paprasčiau, smegenys ne taip intensyviai dirba procese – judesiai tampa natūralūs, reikalaujantys mažiau pastangų. Taigi, šiuo atveju raumenų atmintis yra gebėjimas atlikti tam tikrą judesį kuo efektyviau ir tuo pačiu naudojant kuo mažiau smegenų resursų, t.y. natūraliai.

Nėra nustatyto konkretaus judesių skaičiaus ar judesio atlikimo laiko, kartojant tą patį veiksmą, po kurio susiformuoja judesių raumenų atmintis, tačiau akivaizdu, kad kuo didesnis praktikos kiekis, tuo mes geriau atliekame vieną ar kitą veiksmą, kitaip sakant, atsiranda įgūdžiai.

2. Raumenų atmintis, kuri padeda užauginti raumenis greičiau.

Ilga laiką manyta, jog nustojus treniruotis, dėl apoptozės (procesas, kurio metu reguliuojamas optimalus ląstelių skaičius organizme), sunaikinamos papildomos raumenų skaidulos, o gebėjimas greičiau užauginti raumenis po kurio laiko susijęs su sudėtingais neuroniniais procesais, smegenų ir raumenų ryšiu. Tai buvo laikoma raumenų atminties priežastimi, dėl kurios, nustojus treniruotis ir vėliau grįžus prie sporto, raumenis sekasi užauginti greičiau, efektyviau nei išvis anksčiau nesitreniravus. Tačiau ilgainiui buvo įrodyta, jog raumenų skaidulos, atsiradusios dėl intensyvių treniruočių, nedingsta labai ilgą laiką, o raumenų atmintis – gebėjimas užauginti prarastą raumenų masę greičiau susijęs su tuo, jog raumenų skaidulos turi daug branduolių ir yra daugiabranduolinės ląstelės.

Būtent branduolys yra atsakingas už baltymų sintezę, tuo pačiu už raumenų skaidulos dydį. Taigi, kuo daugiau branduolių, tuo daugiau galimybių baltymus – statybinę raumenų medžiagą paversti raumenimis. Svarbu yra tai, jog atsiradę branduoliai nedingsta netgi nustojus treniruotis, o tai reiškia, kad nedingsta ir papildomos raumenų skaidulos, atsiradusios treniruočių dėka. Todėl kyla klausimas: kas iš tikrųjų vyksta nustojus treniruotis ir kodėl raumenų apimtis sumažėja, jei raumenų skaidulų kiekis išlieka beveik toks pat?

Atsakymas paprastas – raumenų skaidulos susitraukia, kadangi negauna reikiamos stimuliacijos. Nėra išorinių sąlygų, skatinančių palaikyti didesnę raumenų masę ir jėgą.

Raumenų skaidulų ciklas nuo atrofijos iki visiško atstatymo:

  1. Dėl raumenų stimuliacijos (išorinės sąlygos), susiformuoja papildomi raumenų skaidulų branduoliai. Maitinantis tinkamai, esant reikiamam baltymų tiekimui į raumenis, skaidulos turi labai geras sąlygas didėti, tuo pačiu didėja ir jų skaičius.
  2. Nustojus treniruotis po kurio laiko vyksta raumenų atrofija – raumenų skaidulos susitraukia, tačiau jų skaičius nesumažėja (žymi atrofija matosi po 3 mėn.).
  3. Po kurio laiko, vėl pradėjus treniruotis, raumenų skaidulos padidėja. Raumenys užauginami greičiau, kadangi nereikia kurti daug papildomų raumenų ląstelių, senos ląstelės vykstant baltymų sintezei vėl padidėja.

Tiems, kurie kažkada treniravosi, raumenis užauginti pavyksta greičiau, nei tiems, kurie tik pradėjo savo treniruočių praktiką.

raumenu atmintis

Taigi, patys raumenys nesaugo informacijos, todėl neturi atminties, tačiau dėl ilgalaikių treniruočių susiformuoja raumenų skaidulų branduoliai, kurie nedingsta, tai lemia, jog antrą kartą raumenys užauginami greičiau. Tačiau svarbu suvokti, jog sportininkai, kurie treniravosi anksčiau, greičiausiai turės daugiau žinių, praktikos už pradedančius sportininkus, taigi raumenų atauginimui taip pat svarbi ir mūsų pagrindinė informacija saugoma smegenyse. Terminas „raumenų atmintis“ yra tinkamas kalbant apie gebėjimą atstatyti prarastus raumenis, tačiau jo ne reikėtų suprasti tiesiogiai.

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

one × 3 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas