tinkamas nusiteikimas stipriai susijęs su mityba bei miegu

Nusiteikimas prieš treniruotę ir treniruotės metu

Visi žino, jog rezultatai sporte greičiausiai pasiekiami tuomet, kai sportininkui pavyksta laikytis tinkamo treniruočių režimo ir taisyklingos mitybos. Ne mažiau žinomas faktorius, lemiantis sėkmę – susikaupimas treniruočių metu. Tačiau tinkamas mentalinis nusiteikimas svarbus ne tik treniruočių metu, bet ir prieš jas. Protas turi didesnę įtaką mūsų kūnui nei mes dažnai įsivaizduojame. Taigi, koks turėtų būti  sportuojančio žmogaus psichinis nusiteikimas  prieš treniruotes ir jų metu.

Prieš treniruotę

Ideali proto būsena prieš treniruotę – maksimali koncentracija, kuo mažesnis pašalinių minčių kiekis. Tam, kad pagerintumėte nusiteikimą prieš treniruotę, patariame:

  • Išjunkite telefoną bei kitus dėmesį blaškančius prietaisus. Skambantis telefonas, asmeninės žinutės Facebook’o messengeryje, greičiausiai išmuš jus iš reikiamo treniruočių ritmo ir nukreips mintis treniruotei nenaudinga linkme.
  • Prieš treniruotę pristabdykite minčių srautą. Dažniausiai dienos eigoje mus atakuoja dideli informacijos kiekiai, įvairūs rūpesčiai, problemos, nuo kurių labai sunku atjungti protą. Jei iškart po įtempto dienos ritmo (pvz., iškart po darbo) pulsite  sportuoti, protas greičiausiai nespės tinkamai pasiruoši treniruotei ir nukentės jūsų produktyvumas. Todėl labai svarbu prieš treniruotę atsikratyti kuo daugiau išornio pasaulio įtampos. Galima priminti jog, prieš treniruotę reikėtų atsakingai padaryti apšilimą ar tempimo pratimus, kuriuos patartina derinti su giliu kvėpavimu. Tai turėtų padėti atsipalaiduoti ir paruošti protą būsimiems krūviams. Prieš treniruote taip pat galima kelias minutes nieko neveikti ir tiesiog pasistengti atsipalaiduoti – tai atstatys jūsų budrumą.
  • Apgalvokite savo treniruotės eigą. Prieš treniruotę, bent mintyse, susidėliokite veiksmų planą, ką treniruosite ir kaip treniruosite – apsvarstykite visą treniruotės eigą. Tai padės paruošti protą būsimai treniruotei.

Treniruotės metu

Pirmiausia reiktų pastebėti, kad neįmanoma proto visiškai atjungti nuo išorinio pasaulio, kadangi netgi treniruotės metu aktyvūs būna skirtingi smegenų centrai, atsakingi už skirtingas funkcijas: prisiminimai, pasąmoningos mintys ir pan., tačiau reiktų stengtis kad sąmonės srautas būtų kiek įmanoma labiau nukreiptas būtent į treniruotę. Kuo labiau patyręs sportininkas, tuo geriau jis tai sugeba padaryti. Kyla klausimas, kaip treniruoti savo koncentraciją?

  • Suaktyvinti vaizduotę apie treniruotės procesus. Keldami svorį, atlikdami įvairius pratimus, stenkitės įsivaizduoti jūsų kūne vykstančių procesų eigą: kaip į raumenis priplūsta kraujas su deguonimi, kaip jie yra priversti susitraukinėti, kad jie yra stimuliuojami ir kiekviena raumenų skaidula įsijungia į darbą. Tai padės nukreipti minčių srautą į pačios treniruotės eigą.
  • Išsiaiškinkite savo idealias aplinkos sąlygas. Ne paslaptis, jog aplinka, kurioje esate, vienaip ar kitaip veikia jūsų protą. Vienus gali erzinti salė, kurioje pastoviai groja sunki muzika, kitus – kur daug veidrodžių. Jūs turite jaustis kiek įmanoma jaukiau treniruočių aplinkoje. Vienus teigiamai veikia moderni salė, kitus teigiamai veikia ir motyvuoja sena salė  – „padvalai“. Atraskite tą aplinką, kuri jus geriausiai motyvuoja ir jei pastebėjote, kad aplinkoje yra kažkokių trikdžių, kurie sąmoningai ar nesąmoningai jus veikia, trukdo treniruotės eigai, pasistenkite juos pašalinti.
  • Įvairesnės treniruotės. Nusistovėjusi treniruočių rutina blogai ne vien dėl to, jog kūnas adaptuojasi prie streso, bet ir dėl to, jog tai veikia psichologiškai ir darosi vis sunkiau kovoti su monotonija. Todėl reikėtų ieškoti būdų, kaip paįvairinti treniruotę – galbūt įtraukti naujų, nebandytų pratimų, atrasti naujų treniruočių idėjų.

 

Išvardinti principai turėtų padėti atrasti tinkamą mentalinį nusiteikimą prieš treniruotę ir treniruotės metu, tačiau svarbu prisiminti, kad visos mūsų gyvenimo sritys yra vienaip ar kitaip susijusios, todėl sunku būtų pasiekti tinkamą nusiteikimą jei nėra kitų rezultatui reikalingų  komponentų – miego, poilsio, mitybos. Taigi norint išlaikyti tinkamą nusiteikimą prieš treniruotę ir treniruotės metu, reikėtų stengtis pozityvai, tinkamai gyventi likusią paros dalį. Svarbu suvokti, jog sportininko gyvenimas yra tarsi uždaras ciklas, tad jei bent viena iš ciklo dalių atliekama ne tinkamai – kenčia ir visas ciklas, o tuo pačiu ir rezultatai.

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

4 × 3 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas