Kodėl sustojo progresas?

Pirmieji progreso ženklai pradėjus sportuoti būna stiprus stimulas nesustoti ir treniruotis toliau, tačiau po kažkiek laiko progresas sulėtėja arba visai sustoja. Norint to išvengti, būtina žinoti pagrindines priežastis, kodėl nustojome tobulėti. Taigi, atsakysime į klausimą, kokios yra pagrindinės sustojusio progreso priežastys sporte.

Persitreniravimas

Jei laikas nuo vienos iki kitos treniruotės yra per mažas, kad raumenys atsistatytų, potencialas labai sumažėja ir progresas sustoja. Poilsio po treniruočių metu labai svarbus „superkompensacijos“ etapas. Superkompensacija – periodas po treniruočių, kurio metu funkcinis raumenų lygis ir potencialas tampa didesnis nei prieš treniruotę. Raumenų galimybės didėja po treniruotės, todėl svarbu tinkamas poilsis, kuris padeda išvengti persitreniravimo rizikos.

Pagrindiniai persitreniravimo simptomai: pastovus nuovargis, polinkis į depresiją. Apie per didelį krūvį taip pat įspėja padidėjęs pulsas ramybės būsenoje.

Jeii treniruotės metu jaučiamas nuovargis, kiekvieno užsiėmimo metu vis sunkiau suimti save į rankas, nepavyksta tinkamai susikaupti, nereiktų stengtis dar labiau didinant krūvį. Kartais geriau atsikvėpti, kad būtų lengviau iš naujo mobilizuoti visus organizmo resursus.

Netinkama treniruočių strategija

Treniruočių strategija gali būti netinkama dėl keletos priežasčių. Visų pirma tai gali būti netinkama programa, kurioje, tarkim, per mažai dėmesio skiriama kojų raumenų vystymui. Tai gali būti per didelis krūvis kiekvieno pratimo metu, per didelė pertrauka tarp pakartojimų. Šios ir panašaus pobūdžio priežastys įtakoja treniruotės efektyvumą. Labai svarbu treniruotės metu susikoncentruoti tam, kad neuroninis signalas, siunčiamas iš smegenų į raumenis, būtų kuo stipresnis. Be didelio susikaupimo bus sunku sukelti šoką raumenims. Ekperimentuokite su pertraukų, poilsio laiku, pakartojimų kiekais, raskite būdą, kuris jums tinkamas ir jaučiatės gerai.

Nerealistiški lūkesčiai

Neverta tikėtis labai didelių rezultatų sportuojant tik kelias savaites.  Raumenų didinimas reikalauja nemažai resursų ir energijos, todėl organizmas bus linkęs kiek įmanoma labiau to išvengti ir didins savo galimybes palengva.

Labai dažnai paaugliai pradėję sportuoti padaro didelį progreso šuolį ir  gan greitai sutvirtėja fiziškai, tačiau nereiktų pamiršti, kad tokiame amžiuje žmonės bręsta ir tam tikri vizualiniai, fiziologiniai pokyčiai, kurie apima labiau išvystytą raumenų sistemą, būtų įvykę net nesportavus. Kiekvienas yra individualus, todėl nereiktų kreipti dėmesio ir pavydėti draugui, kuris pasiekė greitesnių rezultatų negu jūs. Konkurencija gali paskatinti labiau sportuoti, tačiau kitam sportininkui reikia jausti pagarbą, o ne pavydą.

Pastebimi vizualiniai pokyčiai atsiranda vidutiniškai po šešių mėnesių. Funkcinės kūno galimybės didėja greičiau, pradžioje progresas būna didelis, tačiau po kelių mėnesių gali pastebimai sustoti. Tai susiję su tuo, jog organizmas nevienodai adaptuojasi prie krūvio.  Auginant raumenis paprastai  po jėgos rodiklio padidėjimo greičiau didėja raumenų ištvermė. Taigi, labai dažnai progreso tempai būna netolygūs.

Netinkama mityba

Netinkama mityba yra viena iš dažniausių pasitaikančių priežasčių kenkiančių progresui. Netinkama mityba lemia poilsio, treniruočių, savijautos, organizmo funkcijų atlikimo ir netgi miego kokybę. Kūnui reikia tinkamo maisto, kad  jis tinkamai funkcionuotų. Su tuščiu baku neįsibėgėsime – progreso nebus, dėl netinkamo kuro variklis streikuos ir dirbs blogai.

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

10 − eight =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas