Per lengvos ar per sudėtingos treniruotės kliudo superkompensacijos fazei

Kas yra superkompensacija ir kodėl ji svarbi?

Superkompensacija – periodas po treniruočių, kurio metu raumenys įgija didesnį potencialą (raumeninių skaidulų darbingumo pagerėjimas).Todėl galima teigti, kad tai yra raumenų atsistatymo fazė po treniruočių, kurios metu raumenys turi didžiausias funkcines galimybes.

Paprastai išskiraimos trys atsistatymo fazės po treniruotės:

  • Pirmoji fazė – bazinis atsistatymas, kurio metu vyksta pagrindinių raumens audinių reparacija (atstatymas). Šios fazės metu raumenų darbingumas grįžta į pradinį lygį, kuris buvo prieš treniruotę.
  • Antroji fazėsuperkompensacija, kurios metu padidėja raumenų potencialas, ir funkcinės galimybės 10-20% lyginant su pradiniu lygiu.
  • Trečioji fazė – palaipsninis grįžimas prie tokio raumenų potencialo, kuris buvo prieš treniruotę.

Reguliarios, sistemingos (raumenims duodama pakankama apkrova, ir adekvatus laikas atsistatymui po užsiėmimo) treniruotės, dėl dažno superkompensacijos principo, padidina raumenų funkcines galimybes ir dydį. Kadangi superkompensacija yra organizmo reakcija į gaunamą krūvį, apkrovos (treniruočių) dingimas, lemia funkcinių galimybių grįžimą į pradinį lygį.

Mūsų organizmui nenaudinga pastoviai išsilaikyti superkompensacijos fazėje, kadangi tai reikalauja nemažai papildomo energijos išeikvojimo. Medžiagų apykaita, įvairūs cheminiai procesai organizme vyksta bet kuriuo atveju ir reikalauja ne mažai energijos. Superkompensacija reikalauja, kad visi procesai būtų paspartinti, kadangi reikia dar daugiau energijos, kad būtų gaminami papildomi raumenų skaidulų blokai (baltymai, nukleorūgštis). Štai kodėl svarbu treniruočių pastovumas, kad kūno galimybės būtų palaipsniui didinamos. Superkompensacijos principas paaiškina, kodėl sakoma, jog tikrasis raumenų tobulėjimas vyksta poilsio po treniruotės metu.

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

three × 4 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas