Kas yra pumpingas?

Auksiniu kultūrizmo laikotarpiu, kuomet  A.Schwarzeneggeris varžėsi ant scenos, pumpingas buvo atletų siekiamas reiškinys. Pumpingas tuo metu buvo tarsi indikatorius, rodantis, kad treniruotė yra efektyvi. Pats A.Schwarzeneggeris dokumentiniame filme „Pumping Iron“  (1977 m.) ironiškai juokavo, jog pumpingas gali būti toks pat malonus, kaip orgazmas. Nors nuo klasikinio A.Schwarzeneggerio kultūrizmo laikotarpio praėjo ne vienas dešimtmetis, o šiandieninio kultūrizmo specifika ir treniruotės labai pasikeitė, pumpingas ir toliau išlieka aktualus reiškinys treniruotėse.

Pumpingas yra padidėjusi kraujo cirkuliacija į treniruojamą raumenį (hiperemija), kuri sukelia jausmą, jog raumuo padidėjo ir išsipūtė, iškart po fizinio veiksmo atlikimo.  Organizmas reaguoja į krūvį atitinkamiems raumenim, todėl juose padidėja kraujo apytaka, tam, kad raumenys būtų aprūpinti deguonimi, o nereikalingos medžiagos (anglies dioksidas), kurios išsiskiria treniruotės metu, būtų šalinamos. Todėl šis procesas yra skirtas padidinti treniruojamų raumenų darbingumo lygį. Taigi, pumpingas yra padidėjusi kraujo cirkuliacija į raumenis, kuri leidžia jiems efektyviai dirbti, be to išplečia raumenų skaidulų struktūrą ir vysto aplink raumenis esančius kapiliarus, kuriais teka deguonimi ir reikalingomis medžiagomis prisotintas kraujas.

Egzistuoja skirtingi pumpingo tipai:

  • Kosmetinis: laikinas pumpingas, kurio paskirtis išpūsti raumenis prieš pasirodymą ar fotosesiją. Sėkmingo pumpingo metu, raumenų reljefas padidėja 10-20 %.
  • Produktyvus: toks pumpingas, kuris sukeliamas intensyvios treniruotės metu, siekiant kiek įmanoma labiau stimuliuoti raumenų auginimą.
  • Farmakologinis: pumpingas, kuris pasiekiamas specialių, cheminių preparatų (pvz., kreatinas) dėka.

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=FxXU1f2AJNU]

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

9 + nineteen =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas