Išaugęs apetitas po treniruotės įprastai yra geras ženklas

Kaip žinoti, ar treniruotė buvo efektyvi?

Reguliarios ir efektyvios treniruotės garantuoja gerus rezultatus sporte. Geriausiai įsitikinti apie treniruočių veiksnumą bei patikimumą padeda akivaizdūs rezultatai, tačiau gali praeiti nemažai laiko, kol jie taps akivaizdžiai pastebimi. Dėl to verčiau ieškoti kitų indikatorių, kurie nusako treniruotės efektyvumą. Taigi, kaip įsitikinti,  jog treniruotė buvo efektyvi?

 

Raumenų skausmas

Pirmiausia reikėtų suvokti, jog raumenų skausmas gali būti geras ir blogas:

  • Blogas, nepageidautinas raumenų skausmas. Tai skausmas susijęs su traumatizmu – ženkliai sumažėjęs raumenų mobilumas, judėjimo galimybė, aštrus skausmas, kuris nesumažėja netgi po treniruotės. Kiti požymiai gali būti: bendras silpnumas, staigus aptemimas akyse. Tokiu atveju, reikėtų nutraukti treniruočių sesijas ir kreiptis į gydytoją.
  • Vėluojantis raumenų skausmas. Tai yra raumenų maudimas, atsiradęs ne anksčiau nei 8 valandos po treniruotės. Pasireiškia lengvu skausmu tempiant treniruotą raumenį ar raumenų grupę. Toks skausmas aiškinamas kaip mikro įtrūkimų, atsiradusių raumenyse priežastis. Yra paplitusi nuomonė, jog tai prisideda prie raumenų hipertrofijos (išaugimo), kadangi mikro įtrūkimai atstatomi su kaupu, kas lemia padidėjusį audinį. Visgi tai nėra vienintelis faktorius, lemiantis raumenų augimą, kadangi nemažiau svarbu yra metabolinis stresas (didelis ląstelių aprūpinimas deguonimi, įvairiomis medžiagomis, sukeliantis jų patinimą), bei mechaninis raumenų stimuliavimas. Taigi, vėluojantis raumenų skausmas nėra būtinas veiksnys, nusakantis ar treniruotė buvo efektyvi ar ne.

 Prakaitavimas

Tai yra natūrali organizmo reakcija, dažniausiai vykstanti dėl organizmo poreikio reaguoti į šilumą, atsiradusią treniruotės metu. Tai yra pernelyg individualus faktorius, jog būtų galima jį sieti su treniruočių efektyvumu, kadangi skirtingi žmonės prakaituoja skirtingai, priklausomai nuo jų fizinio pasirengimo lygio, organizmo poreikio išskirti šilumą į išorę, metabolizmo ir t.t. Taigi nėra tiesioginės koreliacijos tarp prakaitavimo ir produktyvios treniruotės.

Atsisatymas po treniruotės

Efektyvi treniruotė nereiškia nualintą kūną ir nuovargį. Produktyvi treniruotė, kuri teikia didžiausią naudą, yra tokia treniruotė, kuri apima subalansuotus krūvius. Kitaip tariant, jei sunkiai pavyksta atsistatyti po treniruotės, jaučiamas mentalinis nuovargis netgi kitą dieną po treniruotės, apetito stoka, nesugebėjimas susikaupti kitos treniruotės metu. Tokiu atveju krūviai treniruotės metu per dideli, todėl svarbu įvertinti savo gebėjimą atsistatyti po fizinių krūvių.

Padidėjęs alkis

Išaugęs apetitas po treniruotės įprastai yra geras ženklas. Organizmui reikia daug kuro, kad atsistatytų po sunkių krūvių, dėl to yra įprasta sakyti, jog po treniruotės padidėja angliavandenių ir baltymų pasisavinimas.

Geras miegas

Natūralu, jog sunki treniruotė, padidina gero poilsio poreikį. Po efektyvios treniruotės, paprastai pavyksta gerai išsimiegoti. Tai reiškia, jog visą naktį nebuvo prabudimų be priežasties. Jeigu treniruotės sukelia priešingą efektą – užmigti sekasi sunkiau ar miegas yra pernelyg paviršutiniškas, greičiausiai persitreniruojate ir reikėtų mažinti krūvius.

Gera nuotaika po treniruotės

Gera treniruotė nereiškia, jog turite jaustis pervargęs po fizinio aktyvumo. Priešingai, produktyvi treniruotė sukelia lengvo pakylėjimo jausmą, padidina koncentraciją, budrumą likusioje dienos eigoje. Sveika, efektyvi treniruotė padeda išsiskirti endorfinams – laimės hormanams, dėl kurių aktyvūs žmonės yra ir laimingesni.

 

Taigi, efektyvi treniruotė dažniausiai stimuliuoja gerą nuotaiką ir savijautą. Fizinis intensyvumas turėtų būti pakankamai aukštas, jog sektų progresas, tačiau ne pernelyg aukštas, jog jaustume nuolatinį pervargimą. Svarbu prisiminti, jog efektyvią treniruotę lemia ir tai, kaip mes elgiamės ne treniruotės metu: kaip maitinamės, kaip pavyksta susidoroti su kasdieniniu stresu ar ilsėtis.

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

1 Komentaras “Kaip žinoti, ar treniruotė buvo efektyvi?

  1. Geras dėdė

    Reiškia, efektyvi treniruotė buvo tik kai gerai išsimiegi (nors miegu visada gerai), jei valgyt nori po treniruotės, ir jei gera nuotaika? Naaaaa…..

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

15 − three =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas