teigiami pokyčiai padeda tobulėti ir judėti pirmyn

Kaip progresuoti?

Viena iš pagrindinių priežasčių, kuri lemia apsisprendimą pradėti sportuoti – siekis turėti gražų, tvirtą kūną. Visi žino, jog estetiškai patraukliam kūno sudėjimui pasiekti būtinas geras raumenų tonusas. Tačiau labai dažnai po tam tikro laiko tarpo progresas sustoja ir raumenys nustoja augti. Labai svarbu suprasti, kad raumenų auginimas yra sudėtingas ir apima nemažai organizmo procesų, kurie vyksta treniruotės metu ir po jos.

Kai treniruotė pakankamai intensyvi, organizmas patiria šoką. Kūnas yra priverstas prisitaikyti ir gerinti savo funkcinį potencialą, tam kad šoko išvengtų ateityje.  Dėl organizmui sukeliamo streso treniruojantis raumenyse didėja glikogeno ir kreatino atsargos raumenyse, kurios pagreitina energetines reakcijas, stiprėja nervinių impulsų, kurie siunčiami iš smegenų į raumenis kokybė,  gerėja koordinacija, kraujotakos sistema. Akivaizdu, kad visi šie kaitą sukeliantys procesai reikalauja daug energijos, todėl kūnas bus linkęs adaptuotis, kad išvengtų energijos išnaudojimo ateityje. Būtent, kūno adaptacija prie nesikeičiančio treniruotės sunkumo lygio – progresą stabdantis veiksnys.

Raumenų augimui adaptacija yra ir pageidaujamas, ir nepageidaujamas faktorius. Viena vertus, ji reikalinga, kai kūnas dėl pasikeitusių išorės sąlygų (efektyvesnės, stresą sukeliančios treniruotės) yra priverstas prisitaikyti (pageidaujama adaptacija) – padidinant savo potencialą. Kita vertus, ji nepageidaujama, kai kūnas prisitaikęs prie treniruotės tiek, jog ji nesukelia šoko. Iš esmės, kalbama apie tą pačia adaptaciją, tačiau skirtingas jos fazes. Vienu atveju adaptacija vyksta – organizmas didina savo potencialą (vyksta anabolizmo reakcijos), kitu atveju – ji jau įvykusi ir pasiekto potencialo padidinimui reikės dar labiau stresą sukeliančios treniruotės.

Taigi, tampa aišku, jog norint progresuoti, būtina pastoviai didinti treniruotės sunkumą. Pagrindiniai treniruotės sunkumo didinimo būdai: supersetai – kombinuotų pratimų (dažniausiai dviejų skirtingų) serija. Pabandykite prie prisitraukimų prijungti atsispaudimus ant lygiagrečių, be jokio poilsio tarp pratimų; padidinti bendro intensyvumo lygį – pratimus atlikite su didesne koncentracija, lėtesniu tempu, darykite mažesnes pertraukas tarp pakartojimų.

Taigi, siekiant keistis ir progresuoti, reikia keisti treniruotes.Išbandykite kažką nauja, nebijokite eksperimentuoti. Įvairovė padės išvengti treniruotės rutinos, nauji fiziniai iššūkiai paskatins kūną reaguoti, prisitaikyti su dar didesniu potencialu.

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

15 + 12 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas