Fizinis pasirengimas Spartoje

Sparta – vienas garsiausių antikinės Graikijos polių. Kai kuriems šis polis asocijuojasi su narsiuoju Leonidu ir jo 300 spartiečių kariauna, kuri išgarsėjo tuo, jog gynė strategiškai svarbią Termopilų perėją. Tai buvo vienintelis patogus perėjimas iš šiaurės į vidurio Graikiją. Besidominčiam istorija, Sparta pirmiausia yra miestas-valstybė, kuriame vyravo militaristinės, santvarkos režimas. Valstybės politika ir gyvenimo būdas buvo orientuojami į polio galios, karinio potencialo didinimą. Todėl nenuostabu, kad Sparta dažniausiai pateikiama, kaip geriausias karinės disciplinos pavyzdys. Taigi, kur slypi šio miesto-valstybės karinio pasiruošimo, galios esmė?

Fizinis aktyvumas buvo dvasinės kultūros dalis, kaip sakydavo sen. graikai – „sveikame kūne sveika siela“. Apskritai, fiziniai gabumai Graikijoje sieti su garbe. Būtent sen. Graikijoje ir gimė olimpinės žaidynės, o nugalėtojai buvo šlovinami ne mažiau nei šių dienų olimpiniai čempionai. Tai, kad stiprus kūnas buvo dieviškumo simbolis rodo ir tai, jog vyrų, dievų skulptūros kaip taisyklė būdavo kuriamos raumeningo tipo.

 

Fizinio pasiruošimo svarba Spartoje nuo pat vaikystės

Yra žinoma, kad dažnas Spartos vyras savo fizinį pasirengimą pradėdavo būdamas vos trejų metų. Berniukai buvo skatinami lavinti savo kūną: eidavo imtynių, bėgiodavo per žarijas. Tam, kad kūnas nuo mažų dienų adaptuotųsi prie skausmo, berniukai buvo  žiauriai plakami rykštėmis. Mergaitėm fizinis pasirengimas ne mažiau svarbus, mat tais laikais stipri moteris patikimiausias ir vienintelė garantija, kad kūdikis gims sveikas. Jei atsitikdavo taip, kad kūdikis gimdavo nesveikas, jis būdavo žiauriai pasmerkiamas ir numetamas nuo skardžio. Taigi, griežta Spartos filosofija netoleravo jokios fizinės silpnybės.

 

Svarbiausias spartiečių pratimas kūno lavinimui

Pratimas kurį labiausiai vertindavo spartiečiai – laipiojimas rankomis nuo vienos medžio šakos ant kitos. Galima sakyti, kad pratimas, kuris labiausiai prisidėdavo prie spartiečių fizinio pasirengimo buvo prisitraukimai, ar pirmasis jų prototipas. Būtent prisitraukimai atitinka laipiojimo tarp šakų principą: ištiestos į viršų rankos; išsilaikyti ant šakos reikalingi stiprūs dilbiai; lavinami tie patys raumenys: bicepsai, trapecija, o svarbiausia V formos nugara. Treniruotės laipiojant ant šakų labiausiai lavina nugaros raumenis, tie patys raumenys treniruojami ir darant prisitraukimus. Prisitraukimai egzistavo dar tuomet, kai niekas net negalvojo apie sporto sales, o sportas buvo kasdienė rutina, užtikrinanti išgyvenimo mūšio lauke šansus.

Taigi, fizinis pasirengimas nebuvo vien tik fizinis pranašumas kovojant su priešais, tai buvo grožio, moralinės stiprybės simbolis, o geriausias pratimas, kuris turėjo padėti pasiekti tą tobulą kūną – prisitraukimai.

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

fifteen − 3 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas