Bėgdami savo tempu užtikrinsite teigiamas emocijas

7 patarimai, kaip įprasti bėgioti reguliariai

Yra plačiai žinoma apie bėgimo naudą, privalumus,  tačiau bėgimas dažnai tampa ne ilgalaikiu įpročiu, o trumpalaike veikla ar pramoga. Taigi, kaip reikėtų rasti motyvacijos bėgioti pastoviai ir paversti tai reguliariu įpročiu?

1. Pasirinkite lėtesnį tempą

Viena iš didžiausių klaidų, kurias daro pradedantys bėgikai – užmojis iš karto bėgti per greitai ir per ilgai. Pradedant reikėtų bėgti itin lėtai ir ne per ilgai – iki 25 min. per dieną, taip palaipsniui didinama aerobinė ištvermė, kuri vėliau leis pasirinkti optimalesnį, didesnį bėgimo tempą. Priešingu atveju, bėgimas neteiks pakankamai teigiamų emocijų, taps prievole, sunkiu darbu.

2. Turėkite bėgiojimo partnerį

Geras treniruočių, bėgimo partneris suteikia papildomos motyvacijos. Turėti reguliarų bėgimo partnerį, reiškia jausti atsakomybę už kitą asmenį – padėti jam išlaikyti motyvaciją, taip pat to tikėtis iš jo. Be to, tai suteiks socialinio įvykio pojūtį, kurio mums taip reikia, siekiant išlaikyti ryšį su kitais žmonėmis.

3. Nepraleiskite jėgos treniruočių

Jėgos treniruotės padeda išvengti traumų bėgiojant, kadangi gerina įvairias mūsų kūno savybes: jėgą, mobilumą, raumenų ištvermę. Taigi, norint išlaikyti itin gerą fizinę sveikatą, rekomenduojama neapsiriboti tik bėgimu.

4. Planuokite didesniam laiko periodui

Viena iš klaidų, kurias daro pradedantys bėgioti yra nusistatyti tikslus savaitei ar dienai, tačiau toks mąstymas orientuotas į trumpalaikę laiko perspektyvą ir gali suteikti tik trumpalaikę motyvaciją. Gerai turėti trumpalaikių tikslų, planuoti savo treniruotes, tačiau didesnei motyvacijai reikia vizijos, didesnio tikslo,  pvz.: nubėgti tam tikrą kilometrų skaičių per mėnesį ar bėgioti visą žiemos laikotarpį.

5. Bėkite tuo pačiu laiku kiekvieną dieną

Tai greičiau padės suformuoti bėgimą, kaip reguliarų įprotį. Svarbu tai, jog bėgant kiekvieną dieną tuo pačiu metu, organizmas įpranta išskirti endorfinus (laimės hormonus) būtent tada, todėl su bėgimu bus susietos stipresnės teigiamos emocijos.

6. Keiskite maršrutą

Bėgiojimas tuo pačiu maršrutu kaskart gali sukelti monotonijos pojūtį, todėl patartina keisti bėgiojimo aplinką. Tai suteikia papildomos įvairovės, todėl lengviau išlaikyti motyvaciją. Kitavertus, nepatartina bėgiojimo maršruto keisti pernelyg dažnai, kadangi nuolatinė trasa iš dalies padeda sekti progresą – tą pačią atkarpa nubėgame vis didesniu tempu, per trumpesnį laiko tarpą.

7. Bėgiokite su muzika

Nauja muzika grojaraštyje kuria teigiamas emocijas, suteikia psichologinio komforto būseną, todėl padeda prisiversti bėgioti. Tačiau muziką bėgiojimui reikėtų rinktis atsakingai, kadangi skirtinga melodija stimuliuoja atlikti skirtingus judesius, kurie yra sinchroniški melodijos taktui. Tad jei esate pradedantysis bėgikas, verčiau nesirinkti pernelyg aukštos energijos, triukšmingos muzikos.

 

Išvardinti veiksniai turėtų padėti išlaikyti ilgalaikį paskatinimą, tačiau svarbu ir dalykai, kurie sukelia trumpalaikę motyvaciją: nauji bėgiojimo bateliai, nauja muzika, jei bėgiojate vienas, nauja bėgimo trasa. Taigi, norint, kad bėgimas taptų pastoviu įpročių, reikėtų sukurti kuo daugiau teigiamų asociacijų, emocijų, kartais kiekvienam tai reiškia skirtingus dalykus – vienam apdovanojimas savęs po pasiekto rezultato, kitam galimybė atitrūkti nuo kasdieninės rutinos.

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

fourteen + 18 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas