Želatinos vartojimas gerina sąnarių būklę

Želatina: kuo ji naudinga mūsų organizmui?

Ar jums kada nors kėlė nerimą traškantys arba mažiau paslankūs sąnariai? Arba, galbūt pastebėjote, jog keičiasi jūsų odos strūktura? Gal lūžinėja nagai ar slenka plaukai? Gal ieškote būdų, kaip padėti organizmui atsistatyti po sunkios treniruotės? Galite išvengti šių sveikatos problemų į savo racioną įtraukę želatiną.

Kas yra želatina?

Dauguma žmonių želatiną tapatina su ta medžiaga, iš kurios gaminami įvairūs želė desertai, pilni „tuščio“ cukraus, maistinių dažų ar net genetiškai modifikuotų maisto produktų. Tačiau pakalbėkime apie „tikrąją“ želatiną – tą, kuri yra skaidri, bespalvė arba gelsvoka, beveik beskonė medžiaga, gaunama iš gyvūnų jungiamojo audinio kolageno, kuris savo chemine struktūra primena tikrąjį kolageną. O kolagenas yra skaidulinis baltymas, stiprinantis kūno jungiamuosius audinius.

Kuo želatina naudinga organizmui?

Želatina iš tiesų turi daug privalumų:

  • Ją vartojant stiprėja nagai, plaukai bei dantys, lėtėja senėjimo procesai, išnyksta celiulitas, išsilygina raukšlės.
  • Natūraliai želatinoje esantys baltymai greitina medžiagų apykaitą bei padeda kurti ir išlaikyti raumeninę masę.
  • Chondroitinas, randamas želatinoje, siprina kaulus, sąnarius, sausgysles ir kremzles.
  • American Academy of Family Physicians in Dallas (1) susirinkimo metu buvo įrodyta, kad želatina gali būti naudojama kaip vaistas, norint sumažinti skausmą bei pagerinti sąnarių funkcijas nuo artrito kenčiantiems žmonėms.
  • Želatina gali būti naudojama norint išsaugoti raumeninę masę sergant, kai liga intensyvi ir verčia jus gulėti lovoje.
  • Ji naudinga ir didelį fizinį krūvį patiriantiems ar po traumų gyjantiems sportininkams, nes jos sudėtyje yra amino rūgščių, kurios greitina ląstelių atsikūrimą bei regeneraciją.

zele

Kokią želatiną rinktis?

Mūsų dienomis maisto prekių parduotuvėse apstu įvairiausių nekokybiškų produktų, tad ir želatiną reikėtų rinktis atsargiai. Prioritetą teikite tokia želatinai, kurioje gausu baltymų, kuo mažiau cukraus bei cheminių skoniklių, skonio stipriklių. Praktinis patarimas: namuose atlikite testą – jei želatina tirpsta šaltame vandenyje, vartoti patariama, o jeigu ne – geriau tokią meskite lauk.  Galite rinktis ir želatinos turinčias kapsules, kurių galima rasti sporto papildų parduotuvėse ar vaistinėse. Tačiau nepamirškite ir produkto, kurio sudėtyje natūraliai susidaro gyvūninės kilmės želatina – šaltienos.

Ar želatinos vartojimas turi šalutinių poveikių?

Kaip ir kiekvienas produktas, vartojamas nesaikingai ar ne pagal paskirtį (pvz., kaip maisto pakaitalas), želatina gali sukelti nepageidaujamų pojūčių, tokių kaip nemalonus skonis burnoje, sunkumo jausmas skrandyje, pilvo pūtimas ar rėmuo. Didelis želatinos kiekis gali padidinti kraujo klampumą (padidėja krešėjimas), tad nerekomendojama asmenims sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis (2). Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti alerginė reakcija produkto sudėtyje esančioms medžiagoms. Daug kur literatūroje (3) minima, jog medicininiais tikslais, kaip antai sąnarių bei kremzlių stiprinimui, rekomenduojama dozė yra ne daugiau nei 10 gramų želatinos per dieną pusei metų.

Pabaigai noriu priminti, jog sveika mityba bei fizinis aktyvumas išlieka sveikiausiu ir svarbiausiu būdu, padedančiu išlikti sveikiems, tad nepamirškite rūpintis savimi. O ar verta įtraukti želatiną į savo racioną, ar ne, spręsti jums patiems.

Jei norite įtraukti daugiau želatinos į savo mitybos racioną, siūlau išbandyti receptą želatinos bokšteliai!

zelatinos boksteliai

 

Autorius Laura Okmanaite

Laura domisi aukšto intensyvumo intervalinėmis treniruotėmis, dirba su savo kūno svoriu, bėgioja, praktikuoja jogą, meditaciją. Skaito daug įvairios medicininės literatūros apie sveiką mitybą, taisyklingą pratimų atlikimą, kvėpavimo technikas. Siekia tapti grupinių užsiėmimų trenere.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

10 + 7 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas