Varškės baltymai pasisavinami geriau nei mėsos ar žuvies baltymai

Varškė – sveikas baltymų šaltinis

Varškė – labai populiarus produktas sportuojančių žmonių racione. Ji – vienas iš vertingiausių, natūralių baltymų šaltinių.  Šis pieno produktas paprastai būna trijų rūšių:

 • riebi varškė (18%)
 • pusiau riebi (9%)
 • liesa varškė (3% ir mažiau)

Žmonės, siekiantys gražių kūno linijų, paprastai renkasi liesą varškę. Pagrindinės priežastys: noras iš šio produkto gauti kuo daugiau  lengvai įsisavinamų baltymų,  o ne papildomų riebalų. Sportuojantys žmonės dažnai varškę valgo vakare, likus nedaug laiko iki miego, kada reikia stengtis vartoti kuo mažiau riebų maistą.

Verta pastebėti, jog baltymai varškėje – gyvulinės kilmės.  Todėl joje yra visos aminorūgštys, reikalingos raumenų auginimui ir tvirtinimui. Svarbu,  jog varškėje yra kazeino, kuris susidūręs su skrandžio rūgštimis virsta gelio konsistencija. Tokiu būdu sumažėja virškinimo greitis ir aminorūgšių pasisavinimas tampa daug ilgesnis ir efektyvesnis.  Taigi raumeninės struktūros aprūpinamos baltymais ilgesnį laiką. Varškė paprastai vertinama dėl  maistinių savybių. Joje gausu fosforo, geležies, magnio, kalcio bei metionino, kuris mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Kokia varškė yra mažiau rekomenduotina?

Gamintojai gamina varškę taip, kad ji pirmiausiai ilgiau išliktų šviežia, nei būtų vertinga dėl savo maistinių savybių. Todėl nesunkiai galima išskirti „blogosios“  varškės savybes. Jos sudėtyje yra: nemažai krakmolo (tai padidina produkto svorį,todėl gamintojai gauna didesnį pelną; augalinės kilmės riebalų (varškė ilgiau išlieka šviežia); konservantų (ilgesnis varškės galiojimo laikas).

Kaip atskirti „blogąją“ varškę?

 • Atpažinti aprašytus ingridientus varškėje galima pagal etiketę, kuo paprastesnė sudėtis, tuo natūralesnis produktas.
 • Varškės kaina negali būti mažesnė nei pieno kaina.  250 g varškės negali kainuoti pigiau nei 250 ml.  pieno. Varškei pagaminti naudojamos specialios technologijos, todėl ji – gana brangus produktas.
 • Varškę galima užpilti jodu. Jei ji pamėlynuoja, joje yra krakmolo, todėl varškė netinkama. Jei paruduoja, natūrali.

Išvados: geriausia lietuviška, kaimiška varškė. Tai kainos ir kokybės atžvilgiu geriausias, baltymų turintis produktas, kuris pigesnis už tokius baltymų šaltinius kaip žuvis ar kiaušiniai.

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

2 komentarai “Varškė – sveikas baltymų šaltinis

 1. Marija

  Gaila neparašėte, kokio riebumo (0.5 %; 2.5 %; 9%) varškė būtų tinkamiausia !?
  Jeigu vakarui (prieš miegą) tai turbūt liesa?

  Atsakyti
  • Joana Andriulytė

   Vakarui tikrai tinkamesnė liesa varškė, nes riebalai yra ilgiau virškinami. Žinoma jeigu valgysite kokias 3 valandas prieš miegą, tai tinka ir riebesnė, nes spėsite ją suvirškinti.
   Taip pat liesa varškė padės suvartoti mažiau kalorijų, jeigu norite mesti svorį ir per daug neprisivalgyti dienos pabaigoje :)

   Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × 4 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas