Dienos pabaigoje išgėrus per daug vandens gali sutrikti miegas

Vanduo ir jo nauda mūsų organizmui

Be vandens galėtume išgyventi tik apie savaitę, nes žmogaus organizmą sudaro 68-70% vandens. Vandens mes prarandame per odą, šlapimą, plaučius, žarnyną. Visi žinome, kad turime gerti ir palaikyti skysčių balansą, bet kiek mums iš tikrųjų reikia išgerti vandens?  Ir kiek yra perdaug?

Kiek vandens mums reikia?

1945 metais nacionalinė maisto ir mitybos tyrimų tarybą pareiškė, kad suaugusieji turėtų išgerti apie 2,5l vandens per dieną (tai yra 8 stiklinių taisyklė). Bet jie taip pat pažymėjo, kad iš tų 2,5l dauguma vandens yra gaunama iš maisto.

Tiesa sakant, negalime tiksliai pasakyti, kiek vandens jums reikia, nes mes visi esame unikalūs ir visi turime skirtingą vandens poreikį. Sportuojančiam ir bėgiojančiam reikės daugiau vandens, mažiau sportuojančiam – mažiau, nėra tikslaus skaičiaus, kiek turėtumėte gerti vandens, nes tam daug įtakos daro tiek jūsų fiziologija, tiek gyvenimo būdas.

Taigi maisto produktai, kaip vaisiai, daržovės, arbata, kava, pienas, sultys ar mėsa prisideda prie mūsų tos dienos suvartoto kiekio vandens.

Noriu pasakyti, kad jums nereikia būtent 8 stiklinių (2,5l) vandens, jų gali būti mažiau ar kartais daugiau. Tai kiek vandens išgerti?

Gerkite tiesiog bet kada, kada užsimanote. Troškulys labai geras indikatorius, kada jums reiktu išgerti vandens. Manote, kad šunys, katės, drambliai rūpinasi savo hidracijos lygiu? Ne – tiesiog geria vandenį kada jų kūnas pasako jiems. Tiesa, jei žmogus nuolat vartoja nepakankamai skysčių, troškulio pojūtis išsireguliuoja, nebejaučiama, kada būtina atsigerti. Sportuojant geriausia gerti vandenį dar prieš tai, kai pajaučiate troškulį, nes tai signalas, jog organizmas pritrūko vandens.

Kaip galima nustatyti dehidrataciją kūne?

Tiesiog reikia pasižiūrėti kokia jūsų šlapimo spalva. Geltonas šlapimas rodo vandens trūkumą, dehidrataciją, o jei šlapimas permatomas arba vos gelsvas, vadinasi skysčių balansas normalus.

Pirminiai dehidratacijos požymiai:

  1.  Troškulys;
  2. Sausa, lipni burna;
  3. Patamsėjusi šlapimo spalva;
  4. Apsunkusios akys;
  5. Apatija.

Ar galiu padauginti vandens?

Tikite ar ne, bet vandens perdozavimas gali pakenkti jums. Vandens perteklius pernelyg apkrauna ne tik inkstus, bet gali išplauti iš organizmo mineralines medžiagas ir vandenyje tirpstančius vitaminus, tokius kaip vitaminas C bei B grupės vitaminai.

Vandens perdozavimas gali sukelti hiponatremiją. Nors hiponatremija gali išsivystyti bet kam, dažniausiai ji išsivysto ištvermės sportininkams.

Kas ta Hiponatremija? Hiponatremija yra būklė, kai kraujyje sutrinka elektrolitų balansas ir kraujo serume yra sumažėjęs natrio jonų kiekis.  Normalus natrio kiekis kraujuje yra  135–145 mmol/L. Hyponatremija yra vadinama tokia būklė, kai Na+ koncentracija kraujo serume yra <135 (136)  mmol/l. Jei per nedidelį laiko tarpą išgeriame per daug, inkstai negali pakankamai greitai iš organizmo pašalinti skysčių, todėl kraujas pasidaro pernelyg atskiestas, jo druskos koncentracija tampa per maža. Druskos kiekis kraujyje ir organizmo ląstelėse paprastai yra vienodas. Jei kraujas staiga tampa per daug atskiestas, ląstelės – ypač smegenų – ištinsta. Kaukolėje atsiranda spaudimas, todėl jaučiame galvos skausmą. Blogiausiu atveju dėl apsinuodijimo vandeniu ištinka mirtis.

Gerti reikia tuomet, kai norima gerti. Net ir maratonininkams gerti reikėtų tik pajutus troškulį, o ne sustoti kiekvienoje tarpinėje stotelėje ir atsigerti.

Kada gerti vandenį: prieš ar po valgio?

Pirmiausiai, stiklinė vandens ryte nuplauna visą virškinimo traktą, tonizuoja skrandį ir tuomet jis gali visomis savo sienelėmis sąveikauti su virškinamu turiniu. Rekomenduojama pusvalandį prieš kiekvieną valgį išgerti stiklinę vandens, mat tai padės padaryti mitybos procesą sąmoningą, mat kartais mes nebeatskiriame troškulio nuo alkio.

Jei maisto metu troškina – būtinai atsigerkite nedidelį kiekį šiltos arbatos arba vandens. Valgymo proceso metu bet kokį skystį organizmas priima kaip maistą, o vanduo paprastai nubėga, neužsibūdamas skrandyje. Jei troškulio nejaučiate, o taip ir bus, jei gersite pagal rekomendacijas – tik iš įpročio valgymo metu negerkite.
Pavalgius gerti vandens nereikėtų, jei jaučiate sotumą, nes ant maisto užpiltas skystis trukdo virškinimo procesui.

Kokia yra saikingo vandens vartojimo nauda mūsų organizmui?

Skysčių balansas

Vanduo padeda transportuoti maisto medžiagas. Reguliuoja kūno temperatūrą, padeda virškinti ir pašalinti toksinus.

Kalorijų kontrolė

Vanduo gali padėti atsikratyti nereikalingų kilogramų, nes gerdami vandenį jausitės pilnesni ir nenorėsite valgyti.

Raumenų kuras

Sportuojant raumenys praranda daug vandens ir susilpnėja. Todėl sporto metu nepamirškite gurkšnoti vandenį nedideliais kiekiais.

Padeda odai

Gerina kapiliarinę kraujotaką, o tai stabdo odos raukšlėjimąsi, senėjimą. Vanduo drėkina odą ir didina jos elastingumą.

Didina produktyvumą

Kadangi smegenys sudarytos daugiausiai iš vandens, vanduo padeda sutelkti dėmesį, susikaupti, būti budresniam ir didina energijos lygį.

Padeda per pagirias

Visų pirma, prieš miegą reikia išgerti vandens, nes alkoholis veikia kaip diuretikas – šalina iš organizmo vandenį, todėl ryte būna išdžiuvusi burna. Antra, geriant vandenį dažniau šlapinsitės , o tai padės valyti organizmą.

Mažina skausmą

Vanduo apsaugo ir sutepa sąnarius bei sustiprina raumenis.

Gydo galvos skausmą ir migreną

Vanduo būtų pirmas vaistas, kuriuo galėtumėte gauti šiokį tokį palengvėjimą. Galvos skausmą dažnai sukelia dehidratacija.

Reikalingas normaliai širdies ir kitų organų veiklai

Kai kūne trūksta skysčių, kraujas tampa tirštesnis. Tai apsunkina širdies darbą pumpuojant deguonies prisotintą kraują po visą kūną. Dėl to sutrinka ir kitų pagrindinių organų darbas. Geriant pakankamai vandens, mes padedame savo kūnui gerai funkcionuoti ir sumažiname raumenų skausmo ir nuovargio tikimybę.

Geras jausmas

Kai organizmas gerai funkcionuoja ir turi pakankamai vandens, jūs tiesiog jaučiatės sveikesni ir laimingesni. Daugeliu atveju pakankamai kokybiškas vanduo Lietuvoje yra nemokamas, o ką jau kalbėti apie vandens kainas lyginant su vaisvandeniais, kurie tik skatina dehidrataciją.

 

 

 

 

.

Autorius Erikas Andrijaitis

Erikas visada stengiasi pabusti su pozityviomis mintimis ir taip save motyvuoja. Jam patinka dinamiškai sportuoti: su svarmenimis ir naudojant kūno svorį. Erikas yra baigęs sporto studijas ir turi sukaupęs nemažą žinių bagažą, kurį pildo kasdien.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

16 − sixteen =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas