Po sporto maistas turi atstatyti išeikvotas maisto medžiagas

Trumpai apie mitybą po sporto

Dažnai po treniruotės jaučiamės ne tik pavargę, bet ir labai išalkę. Natūralu, kad sportuojant sunaudojame energiją ir po to jaučiamės šiek tiek prislopinti. Mūsų kūnas į prarastą energiją reaguoja sukeldamas alkį ir skatindamas greičiau papildyti energijos atsargas. Pavalgę atstatome glikogeno (iš gliukozės gaunamas sudėtinis polisacharidas, kuris sintetinamas ir kaip energija kaupiamas daugiausia kepenyse, ir raumenyse) atsargas, stabilizuojame cukraus kiekį kraujyje, taip pat atstatome elektrolitų pusiausvyrą ir atgauname jėgas.

Kada valgyti?

Norint greitai ir efektyviai atstatyti glikogeno atsargas organizme valgykite maistą, turintį ir baltymų ir angliavandenių. Toks užkandis aprūpins organizmą greitai pasiekiama ir ilgiau išliekančia energija. Stenkitės užkąsti po sporto nepraėjus dviem valandoms, tačiau ne greičiau, kaip 15 minučių po treniruotės. Jei norite, užkandį pasiimkite į treniruotę, kad galėtumėte jį suvalgyti baigus sportuoti. Taip pat po treniruotės ir jos metu nepamirškite gerti vandens, kad atstatytumėt prarastus skysčius ir išvengtumėte dehidratacijos.

Ką valgyti?

Po sporto apetitas pakyla, tačiau tai nereiškia, kad reikia valgyti trijų patiekalų vakarienę. Vietoj to pasirinkite lengvą užkandį, kuris suteiks jums energijos, tačiau neapsunkins. Patiekalas turėtų susidėti iš baltymų, kurie padės atstatyti ir auginti raumenų skaidulas ir angliavandenių, kurie atstatys prarastą energiją. Tai gali būti rupių miltų skrebutis su kiaušiniu, pilno grūdo makaronai su vištiena, bananas su riešutų sviestu, gabalėlis žuvies su grikiais, jogurtas su natūraliais vaisiais ir dribsniais ar tiesiog tamsios duonos sumuštinis su liesa mėsa. Laikykitės atokiau nuo patiekalų, turinčių daug sočiųjų riebalų, venkite kepto maisto. Toks maistas dar labiau jus slopins ir apsunkins, o taip pat gali būti, kad suvartosite daugiau kalorijų nei sudeginote treniruotės metu.

Jei nesijaučiate alkanas

Net jei po sporto dingsta apetitas ar jaučiatės sotus, galbūt jaučiate lengvą blogumą, labai svarbu gerti vandenį ir suvartoti angliavandenių, kad energijos lygis būtų atstatytas. Tokiu atveju galite po sporto praėjus 15 minučių išgerti stiklinę natūralių sulčių ar sportinį gėrimą su elektrolitais. Tai padės organizmui atsistatyti ir pakels cukraus kiekį kraujyje.

Kaip išvengti svorio priaugimo

Maistas po treniruotės tikrai padės išlikti energingiems likusią dienos dalį, tačiau jei stengiatės numesti svorio, maistas gali šiek tiek pakenkti jūsų treniruotės efektyvumui. Teigiama, kad pagal biologinį kūno  mechanizmą sudeginus 10 kalorijų mūsų kūnas siekia atgauti 3 kalorijas – jaučiamės alkani. Kai kurie žmonės linkę labiau kompensuoti išeikvotą energiją ir išeikvoję 10 kalorijų ir pagreitinę savo medžiagų apykaitą suvartoja net 11 kalorijų.  To išvengti galite iš anksto planuodami, ką valgysite po sporto. Taip pat, po sporto valgykite ir daržovių – jos turi mažai kalorijų, tačiau suteikia sotumą. Dažnai sunku atskirti alkį nuo troškulio, tad svarbu gerti daug vandens. Žinoma, alkio nereikia ignoruoti, juk tai ženklas, kad organizmui trūksta maistinių medžiagų. Tiesiog rinkitės sveikesnį maistą ir nepersivalgykite.

Autorius Joana Andriulytė

Joana jau kelerius metus aktyviai domisi mityba, dietologija ir sportu. Ji per šiuos metus sukaupė ne tik daug žinių iš įvairių knygų ir mokslinių straipsnių, tačiau ir asmeninės patirties, tad siekia dalintis savo žiniomis. Taip pat, Joana jau 3 metus yra peskovegetarė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

17 + seventeen =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas