12 svorio metimo mitų

Svorio metimas – vienas dažniausiai iškeliamų tikslų. Pats tikslas nėra itin sudėtingas, bet pridėkime šimtus sumaištį keliančių patarimų, straipsnių, taisyklių ir net pačiam aktyviausiam žmogui noras keistis gali išblėsti. Pateikiu kelis mitus apie svorio metimą, kurie dažnai sukelia sumaištį. Išbraukite šiuos mitus iš savo gyvenimo taisyklių sąrašo ir svorio metimo procesas taps paprastesnis.

1. Dietinis, sveikas maistas neturi ryškaus skonio, nėra labai skanus, o porcijos turi būti itin mažos

Tiesa tokia, kad jūsų svorio metimo dieta gali būti tokia pat džiuginanti ir įdomi, kaip jūsų įprastinė dieta, kurioje daug apdorotų produktų. Yra tūkstančiai skirtingų sveikų produktų, kuriuos galima sujungti skirtingais būdais, pagardinti prieskoniais ar namų gamybos padažais, tad sveikų patiekalų pasirinkimas tikrai platus. Jų yra tiek, kad net išrankiausi ras sau tinkamą patiekalą. Porcijos dydis – individualus dalykas, tačiau tiesa ta, kad dažnai mes esame linkę persivalgyti.

2. Jei nori pasiekti gerų rezultatų, turi tobulai prižiūrėti mitybą ir atsisakyti mėgstamų dalykųsvorio-metimo-mitai1

Jeigu 10-20% jūsų kalorijų ateina iš „malonaus“ maisto, tai jokiu būdu nesutrugdys jums pasiekti savo svorio metimo tikslų. Mityba, kurioje 80% maisto yra pilnaverčiai patiekalai ir užkandžiai, suteiks jums pakankamai maistinių medžiagų, kurios padės metant svorį. Kol sugebėsite išlaikyti saikingumą, nepersivalgysite, vartosite šiek tiek mažiau kalorijų nei jums reikėtų, kartais tikrai galite sau leisti pasimėgauti mėgstamu pyragaičiu ar tortu.

3. Tam, kad numestumėte svorio, reikia sukurti 500-1000 kalorijų deficitą per dieną. 500 kalorijų deficitas leis numesti pusę kilogramo, o 1000 kalorijų deficitas net kilogramą per savaitę

Teoriškai šitame teiginyje teisybės yra, tačiau viskas nėra taip paprasta. Tikrai ne visi norintys efektyviai numesti svorio turėtų vartoti 1000 kalorijų (kcal) mažiau. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad 1000 kalorijų kai kuriems žmonėms gali būti per daug ekstremalūs pokyčiai ir baigtis raumenų praradimu ir sulėtėjusiu metabolizmu. Svorio metimas gali prasidėti ir nuo 100-200 kalorijų deficito. Tokiu būdu nerizikuosite savo sveikata, turėsite vietos didesniems kalorijų mažinimo eksperimentams ir galėsite saugiai bei stabiliai eiti savo tikslų link.

Jeigu norite sutaupyti laiką planuojant savo mitybos programą, skaičiuojant kalorijas ir renkantis valgius, rekomenduojame išbandyti MANOMP automatinę mitybos plano sudarymo paslaugą. Tai ne tik automatinio plano sudarymas, tai jo korekcijos, kiti užsiregistravę nariai ir jų planai, galimybė keisti nustatymus ir sekti savo progresą.

4. Siekiant efektyviai numesti svorio reikia valgyti 6 kartus per dieną

Nėra nieko blogo valgyti 6 kartus per dieną, tačiau tai nėra būtina norint numesti svorio. Mokslinės studijos neparodė jokio žymaus skirtumo tarp 3 ir 6 patiekalų per dieną. Patiekalų kaloringumas, mineralai, maistingosios medžiagos skaičiuojami taip pat, nepriklausomai nuo to, kada jie valgomi, todėl maisto dažnis metant svorį neturi didelio skirtumo. Svarbiausia nepersivalgyti. Vietoj to, kad valgytumėte 6 kartus per dieną, pabandykite valgymus susidėlioti pagal savo natūralų grafiką. Tokiu būdu galėsite nuosekliau siekti savo užsibrėžto tikslo nesukeldami sau diskomforto.

5. Jeigu norite sudeginti riebalus, turite treniruotis riebalų deginimo zonoje (širdies ritmą išlaikyti 55-70% maksimalaus ritmo)

Taip, buvimas šioje zonoje gali padėti sudeginti daugiau riebalų per mankštą, tačiau tai, kas svarbiausia dienos pabaigoje, yra bendras sudegintų kalorijų skaičius, kuris ir nusako, kiek riebalų mes sudeginame. Tai reiškia, kad tiek anaerobinės, tiek jėgos treniruotės gali būtų vienodai efektyvios, jei išdeginamas toks pats kalorijų skaičius. Verta pridurti, kad jėgos treniruotės stato raumenis, kurie pagerina kūno metabolizmą ir riebalų deginimą tuo metu, kai jūs nesportuojate.

svorio-metimo-mitai26. Jeigu svarstyklės nerodo mažesnių skaičių, vadinasi rezultatų nėra

Svorio metimas nėra linijinis dalykas ir svoris gali gan stipriai kisti (net apie 1.5 kg) dėl pokyčių kūne (vandens kiekis, hormonai, glikogeno atsargos, suvalgytas maistas). Tačiau ir tai nėra esmė, svarbiausia, kad nepriklausomai nuo to, ką rodo svarstyklės, galima numesti riebalų. Svarbiausia, atsižvelgti į savo kūno sudėjimą. Taip pat, jeigu greitai nematote išorinių pokyčių nenusiminkite, sunkus darbas nenueina veltui.  Teigiami pokyčiai vyksta ir kūno viduje, net jeigu jums to nerodo svarstyklės ar veidrodis, o tai yra progresas!

 7. Jeigu norite numesti svorio, naudokite kuo daugiau liesų arba riebalų neturinčių produktų

Tiesa, kad riebalai turi daugiau kalorijų nei bet kas kitas ir sumažinti jų vartojimą yra lengvas būdas sumažinti suvartojamų kalorijų skaičių, tačiau stiprus riebalų sumažinimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Riebalai yra viena iš būtinųjų maistinių medžiagų. Jūs privalote juos gauti iš savo mitybos raciono (ypatingai nepakeičiamųjų riebalų rūgščių), nes jūsų kūnas negali jų gaminti pats. Ką jau kalbėti apie tai, kad riebalai atlieka gyvybines funkcijas mūsų kūne, pvz., išlaiko optimalų hormonų lygį, sutepa sąnarius, padeda įsisavinti tam tikras medžiagas.

8. Jeigu norite išryškinti pilvą ar kitą vietą, reikia treniruoti būtent tas vietas

Atsilenkimai ir kiti panašūs pratimai neturės beveik jokio efekto riebalų mažinime, jeigu jūs neatsivželksite į tai, ką valgote. Riebalų metimas nėra vietinis, jis yra natūraliai sisteminis. Tai reiškia, kad nesvarbu, ką darysite: pritūpimus, atsilenkimus, bėgsite ir panašiai, jūsų riebalai bus veikiami kaip vienas darinys visame kūne.

Galvokite apie tai paprastai – nepasirinkote, kur riebalai atsirado, todėl negalite pasirinkti ir nuo kur jie nukrenta. Kūno riebalai yra vienas organizmas. Kūno riebalų procentas arba kyla, arba leidžiasi, o tam, nuo kur riebalai krenta daugiau įtakos turi hormonai ir genetika.

9. Svorio metimas yra sveika

Labai svarbu, kad negalvotumėte, jog svorio metimas ir buvimas sveikesniu yra vienas ir tas pats. Realybėje gali būti plonas ir nesveikas, bet taip pat gali turėti viršsvorį  ir būti sveikas. Svoris ir sveikata yra du nepriklausomi tikslai.

Nors tarp svorio metimo ir buvimo sveikesniu ryšis yra, tačiau tokie veiksniai kaip maisto kokybė, fizinis aktyvumas, vartojami papildai, gali turėti neigiamą įtaką jūsų sveikatai net jeigu jūs ir metate svorį. Tam, kad mestumėte svorį ir būtumėte sveiku, sukurkite kalorijų deficitą, valgykite pilnavertį maistą, sportuokite ir rūpinkitės savo psichine sveikata.

10. Norint numesti riebalus reikia valgyti mažiau kartų per dieną

Praleisti pusryčius, pietus ar vakarienę ir tikėtis, kad nuo to jums nukris svoris yra nepaprastai kvaila. Viso to rezultatas – energijos praradimas, kuris galiausiai priveda prie sveikatos sutrikimų. Su badavimu ir ilgomis pertraukomis tarp valgymų žmogaus kūnas praranda vandenį ir raumenis. Jeigu norite mėgautis sočiais valgiais ir sėkmingai mesti svorį, rinkitės baltymais praturtintus patiekalus.

Athletic Duo išleido nemokamą receptų knygą, kurioje rasite patiekalus, kuriuose daugiau baltymų.

11. Bulvės, ryžiai ir duona yra riebalų augimą skatinantys produktai

Faktorius lemiantis, kokį efektą turi šie produktai, yra paruošimo būdas ir didelį riebalų kiekį turintys padažai ar užpilai. Vienas šauktas sviesto, margarino ar paprasto majonezo prideda 100 kalorijų. Tokie produktai kaip ryžiai, bulvės ir duona, kuomet valgomi rekomenduotinais kiekiais yra tokie patys geri, kaip bet koks kitas sveikas maistas. Vienintelis dalykas, kurio netrūksta šiuose produktuose yra paprasti angliavandeniai, todėl geriau rinktis pilno grūdo duoną ar ruduosius ryžius.

svorio-metimo-mitai-cover

12. Svorio metimo produktai gali būti greitas sprendimas siekiant numesti svorio

Šiai dienai tokie produktai, kurie gali saugiai sumažinti svorį ir jį išlaikyti dar neegzistuoja. Stipriai populiarinami ir sukomercinti svorio metimo produktai ir metodai nėra nei moksliniai, nei praktiniai. Kartais greitai prarandame svorį, kai pakeičiame valgomą maistą, drąstiškai mažiname porcijas, vartojame kokius papildus ar panašiai, tačiau nei vienos iš greitų priemonių pagalba pasiektas rezultatas ilgai neišlieka. Blogiausia dalis, kad greiti pokyčiai dažniausiai reiški raumenų ir vandens kiekio praradimą kūne.

Yra procedūrų, kurios padeda palaikyti gerą figūrą, tačiau jos itin brangios ir veikia koja kojon su subalansuotomis sporto programomis, kurios reikalauja motyvacijos ir sunkaus darbo. Sveikos mitybos principų išmokimas, reguliarus sportas ir rėžimas yra vienintelis ilgalaikis riebalų metimo ir raumenų auginimo sprendimas. Rekomenduojamas svorio metimo tempas yra 2-4 kilogramai per mėnesį.

 

 

 

Autorius Rokas Petrošius

Skirtingos sportinės veiklos padėjo sukurti įvairiapusį teorinių ir praktinių žinių bagažą, o susidomėjimas natūralia medicina ir sveiku gyvenimo būdų jį dar labiau išplėtė. Athletic Duo įkūrėmė norėdami sukurti kokybišką informacijos dalinimosi šaltinį. Tikiuosi tai padės tobulėti tiek man, tiek jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

eight + 14 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas