Lydytas sviestas yra švarus, skaidrus, įprastai gelsvos, auksinės spalvos, jame nėra priemaišų

Ghee sviestas – skystas auksas iš Indijos

Pirmieji lydytą sviestą išmokę gaminti buvo indai. Lydytas „ghee“ sviestas itin vertinamas ir laikomas gerovės simboliu Indijoje. Vedų filosofijoje šis sviestas laikomas vaistu, galinčiu išgydyti tiek fizines, tiek dvasines ligas.

Kas yra „Ghee“ ?

„Ghee“ – tai lydyto sviesto tipas, kuris Indijos virtuvėje ir Ajurvedos medicinoje naudojamas jau tūkstančius metų. Lydytas sviestas ir „Ghee“ iš esmės yra tas pats, tiesiog pastarąjam naudojamas specifinės rūšies pienas ir jis yra verdamas ilgiau, kad karamelizuotūsi piene esančios medžiagos. Lydant sviestą, karštis išgarina vandenį, o pieno medžiagos nugrimzta į dugną ir sudega.

„Ghee“ sviesto privalumai
ghee sviestas

 • Kaitinant nekeičia savo sudėties. „Ghee“ sviestas garais virsti pradeda tik nuo 250 °C, esant žemesnei temperatūrai nesigamina organizmui kenksmingi laisvieji radikalai, todėl tai puiki alternatyva kepimui bei virimui.
 • Ilgas tinkamumo vartoti terminas. „Ghee“ sviestas praktiškai negenda, todėl jo nereikia šaldyti. Tinkamai pagamintas lydytas sviestas, kambario temperatūroje gali išbūti 3-4 mėnesius, o laikant jį sausoje ir vėsioje patalpoje – ištisus metus.
 • Nesukelia alergijos. Lydytas sviestas tinkamas naudoti žmonėms, netoleruojantiems laktozės bei kazeino. Nors „Ghee“ gaminamas iš sviesto, tačiau lydymo metu, piene esančios medžiagos, pasišalina.
 • „Ghee“ – antioksidantų šaltinis. Dėl didelio vitaminų A ir E kiekio, lydytas sviestas įgauna antioksidacinių savybių. Vartojant lydytą sviestą, užkertamas kelias aterosklerozei, apsaugoma DNR struktūra. Daugelio audinių ir organų vystymuisi ir augimui reikalingos linolo rūgšties lydytame svieste yra iki 5 proc. Ši riebi rūgštis yra viena iš nepakeičiamų – mūsų organizmas pats jų negamina, tad būtina jos gauti su maistu.
 • Greitai virsta energija. „Ghee“ sviestas turtingas vidutinio ilgio grandinių riebalų rūgštimis, kurios, kaip ir angliavandeniai, yra iš karto absorbuojamos į kepenis ir paverčiamos energija.
 • Puiki alternatyva metant svorį. Vidutinio ilgio grandinių riebalų rūgščių energija gali būti panaudojama deginant sukauptus kūno riebalus, taip mažindama svorį.
 • Padeda stiprinti virškinimo sistemą. „Ghee“ sviestas, priešingai nuo kitų aliejų, yra turtingas sviesto (trumpos grandinės riebalų) rūgštimi. Gerosios žarnyno bakterijos paverčia maistines skaidulas į sviesto rūgštį natūraliai ir tada naudoja ją energijos gamybai bei žarnyno sienelių stiprinimui. Vartojant lydytą sviestą, organizmas pamaitinamas sviesto rūgštimi – tai lyg vartoti probiotikus, prebiotikus ir skaidulas vienu metu.
 • Stiprina imunitetą. Sviesto rūgštis padeda gaminti ląsteles, kovojančias su įvairiais virusais ir bakterijomis, tokiu būdu padeda sustiprinti imuninę sistemą.
 • „Ghee“ apetito gerinimui. Lydytas sviestas skatina skrandžio rūgšties sekreciją, o tai pagerina virškinimo procesą. Geresnis virškinimas lygus geresnei sveikatai ir svorio sumažėjimui.

Kaip pasigaminti „Ghee“ sviesto namuose?

Iš 2 kilogramų sviesto galima išgauti maždaug 1,7 kg lydyto „Ghee“ sviesto. Šį sviestą naudoti kepimui ar virimui galima net keletą kartų, kadangi jis neišskiria nuodingų medžiagų. Norint suteikti sviestui savitumo, galima pridėti įvairių prieskonių.

Jums reikės:

 • 1-2 kg ekologiško, kokybiško sviesto be jokių priedų;
 • Nerūdijančio plieno puodo su storu dugnu;
 • Metalinio šaukšto;
 • Smulkaus kiaurasamčio;
 • Švaraus stiklainio;
 • Marlinio audinio.

Paruošimas:

 1. Įdėkite sviestą į puodą ir viryklėje nustatykite mažą arba vidutinę virimo temperatūrą.
 2. Maišykite sviestą metaliniu šaukštu. Jam ištirpus, sumažinkite virimo temperatūrą iki minimalios. Sviestas turi lėtai virti išskirdamas mažus burbuliukus. Nuo pieno medžiagų išsiskirs putos ir ilgiau beverdant jos nugrims į apačią, kur sudegs.
 3. Maišykite kas kelias minutes reguliariai, kol pieno putos visiškai nugrims į apačią, o viršuje liks aukso spalvos sviestas. Tai turėtų užtrukti apie 15 minučių.
 4. Nuimkite puodą nuo ugnies ir palaikykite dar 15 minučių.
 5. Paimkite kelis kartus perlenktą marlinį audinį ir uždėkite jį ant kiaurasamčio, laikomo virš stiklainio ar kito stiklinio indo.
 6. Lėtai per marlinį audinį ir kiaurasamtį supilktie išlydytą sviestą į stiklainį. Įsitikinkite, kad pieno putų likučiai nepatektų į stiklainį.
 7. Uždenkite indą ir leiskite sviestui atvėsti
 8. Mėgaukitės!

 

Lydytas sviestas, kaip ir visi riebalai, turėtų būti vartojamas saikingai, kadangi gali sukelti širdies ir kraujotakos problemų. Nors tyrimai parodė, kad nedidelis, iki  10% nuo visų dienos kalorijų normos, lydyto sviesto kiekis gali sumažinti cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje. Šios savybės išlieka, net jei lydytas sviestas kaitinamas itin aukštoje temperatūroje. Tai puiki ir sveika alternatyva norint pakeisti kepimo ar virimo aliejų.

 

Autorius Leaf

LEAF – tai vieta,kur „greitai ir sveikai“ tampa įmanoma. Keiskime ir formuokime sveikos mitybos įpročius kartu. Išdrįskite padėkoti sau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

20 − fourteen =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas