Čija turi daugiau maistingų medžiagų nei dauguma vaisių, daržovių, sėklų ir grūdų

Čija (Chia) sėklos

Čija (angliškai Chia) augalo gimtinė – Centrinė ir Pietų Meksika, taip pat jos auga Gvatemaloje, apie 1800-2000 metrų virš jūros lygio. Pilnas lietuviškas augalo pavadinimas yra ispaninis šalavijas. Dabar šis augalas taip pat auginamas Ekvadore, Bolivijoj, Argentinoj ir Australijoj.

Istorija:

Daugelį metų žmonės gyvenantys Centrinėje ir Pietų Meksikoje (majai, actekai, inkai) naudojo čija sėklas, kaip pagrindinį bei labai svarbų maisto produktą. Šiems gyventojams čija sėklos buvo gyvybės ženklas.

Actekų kovotojai vartojo čija sėklas, kurios suteikė jiems jėgų bei ištvėrmės atlikti 24-rių valandų žygius.  Po daug metų actekų gentys buvo beveik visiškai sunaikintos, jų valstybė buvo apiplėšta, beveik visos čija sėklos sudegė.

Po 500 metų pagal specialią programą buvo atrastas nedidelis kiekis čija sėklų. Nuo 1991metų pradėta išsamiai bei nuodugniai tyrinėti šias sėklas, o tai pačiais metais pirma kartą sėklos buvo pasėtos Argentinoje.

100 gramų čija sėklų atitinka:

Kaip kalcio šaltinis – 545 ml pieno;

Kaip maistinių skaidulų šaltinis – 294 g avižų;

Kaip antioksidantų šaltinis – 900 g apelsinų;

Kaip kalio šaltinis – 178 g bananų;

Kaip omega-3 šaltinis – 992 g lašišos;

Kaip magnio šaltinis – 216 g riešutų;

Kaip geležies šaltinis – 400 g špinatų.

5 priežastys, kodėl verta vartoti čija sėklas:

 1. Čija sėklos – puikus antioksidantų šaltinis, jų koncentracija yra didesnė negu šviežių mėlynių. Žiema antioksidantai yra labai reikalingi siekiant palaikyti gerą sveikatą. Taip pat antioksidantai pristabdo senėjimo procesus.
 2. Čija sėklos padeda numesti svorio. Jos suteikia sotumo jausmą, dingsta potraukis vartoti greitą maistą. Čija taip pat naudinga virškinimo sistemai.
 3. Šiose sėklose kalcio yra penkis kartus daugiau nei piene, baltymų – du kartus daugiau nei kitose javų sėklose, kalio – du kartus daugiau nei bananuose. Vartodami šias sėklas turėsite daugiau energijos ir jėgų, taip pat pagerinsite smegenų veikla.
 4. Čija sėklose yra didelis kiekis omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, jos yra privalomos kasdieniame žmogaus racione. Omega-3 yra svarbios širdies sveikatai ir cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti. Teigiama, kad šios riebalų rūgštys mažina skausmą artrito metu.
 5. Čija sėklos taip pat padeda sumažinti kraujo spaudimą ir stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje. Pasak mokslininkų, vos po 3 mėnesių kasdienio naudojimo čija sėklų, diabetu sergančių žmonių kraujo tyrimas parodė, kad kraujas tapo mažiau klampus, o spaudimas žymiai sumažėjo.

Nepamirškite kasdien naudoti čija sėklų arba pradėkite jas naudoti, jei to dar nedarote. Šių sėklų nauda neabejotina, o naudojimas paprastas – sėklas galite berti tiesiog ant mėgstamo maisto.

Autorius Valerija Jerenkevič

Esu labai veikli, vienu metu užsiiminėju begalybe reikalų. 12metų kyokushin karatė sporte daug ko išmokau.
Lietuvos kyokushin karate rinktinės narė, daugkartinė Lietuvos čempionatų prizininkė, tarptautinių čempionatų prizininkė,Europos jaunimo vicečempione.
Visas gyvenimas INSTAGRAM’E : @leraeren :)

3 komentarai “Čija (Chia) sėklos

 1. Justas

  Labas, gal būtų galima sužinoti kur šių sėklų galima įsigyti?

  Atsakyti
 2. Saulė

  Dievinu sveiką mitybą, gal galėtumėte rekomenduoti, kokios dar vaisių ir daržovių sėklos būtų naudingos sveikatai?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

11 − seven =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas