Arbatų sudėtyje yra kofeino ir ir teanino, jie veikia smegenis ir skatina protinį budrumą

Arbata ir jos nauda

Arbata – vienas iš seniausių gėrimų pasaulyje, kuris populiarumu nusileidžia tik vandeniui. Jos gėrimo procesas susijęs su kultūra, o 18 amžiuje aukštuomenės namuose arbatos gėrimo ritualas simbolizavo rafinuoto gyvenimo įpročius. Šiandiena arbatos vartojimas turi tendenciją didėti. Arbatos populiarumui įtakos daro ir nauda sveikatai, nes yra labai daug arbatos rūšių, kurios turi teigiamą poveikį žmogaus organizmui.

Pagrindinė nauda

 • Gaivus, tonizuojantis gėrimas.
 • Žaliojoje arbatoje itin gausu polifenolių, kurie laikomi itin stipriais antioksidantais.
 • Turi antioksidantų, bioflavonoidų, mažinančių vėžio, širdies ligų, insulto riziką.
 • Žolelių arbatose nėra kofeino.
 • Turi teaninų, kurie saugo dantis nuo gedimo, ramina nervų sistemą, padeda atsipalaiduoti ir skatina gerą nuotaiką.
 • Gerina širdies darbą, arbata didina kraujagyslių sienelių elastingumą.

Galimi trūkumai

 • Teaninai mažina geležies įsisavinimą, jei arbata geriama kartu su maistu.
 • Stipri arbata gali sukelti nemigą.
 • Veikia kaip diuretikas – didina šlapinimosi poreikį.

Pagrindinės arbatų rūšys:  juodoji, baltoji, žalioji, raudonoji. Išvardintos arbatos išgaunamos iš to paties augalo, kilusio iš Indijos ir Kinijos – „Camellia Sinensis“, skiriasi tik jų apdirbimo būdai. Kyla klausimas, koks yra kiekvienos iš jų poveikis sveikatai?

Žalioji arbata. Joje gausu antioksidantų, kurie trukdo augti vėžinėms ląstelėms. Žalioji arbata taip pat gerina virškinimą, todėl rekomenduojama vartoti apsinuodijus ar sergant įvairiomis žarnyno ligomis. Taip pat reiktų išskirt, jog žalioji arbata gerina medžiagų apykaitą, todėl gali padėti sulieknėti; aktyvina kepenų ir blužnies veiklas.

Juodoji arbata.  Turi daugiausia kofeino iš visų arbatų. Juodoji arbata gali sumažinti blogo cholesterolio kiekį kraujyje.

Baltoji arbata. Pasižymi mažiausiu apdirbimu, todėl ji yra išsaugojusi daugiausia sveikatai naudingų augalinės kilmės junginių – joje gausiausia antioksidantų.

Raudonoji arbata. Ji nesioksiduoja, todėl ją galima laikyti ženkliai ilgiau nei kitas arbatas. Raudonoji arbata padeda kovoti su alergijomis. Kaip ir kitos arbatos, mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

Žolelių arbatos

Pastarosios turi mažiau antioksidantų, visiškai neturi kofeino. Labai paplitusios liaudies medicinoje dėl gydomojų priežasčių.

 • Čiobrelių. Padeda gydyti žarnyno ir skrandžio ligas.
 • Dilgėlių. Turi vitamino C. Patartina šią arbatą gerti sergantiems artritu ir podagra.
 • Erškėtuogių. Tokioje arbatoje taip pat gausu vitamino C.
 • Juoduogių šeivamedžių. Padeda sumažinti peršalimo ir gripo simptomus.
 • Levandų žiedų. Turi raminamą poveikį.
 • Pankolių. Padeda gydyti skrandžio veiklos sutrikimus.
 • Ramunėlių. Turi raminamą poveikį, gerina virškinimą
 • Rozmarinų. Mažina dujų kaupimąsi ir pilvo dieglius.

 

Arbata ir cukrus. Tiesa, kad cukrus pagerina skonį, tačiau per didelis cukraus kiekis naikina vitaminą B1. Geriau arbatą gerti su medumi.

Arbata ir pienas.  Anglijoje plačiai paplitęs arbatos gėrimas su pienu. Tiesa ta, jog  arbatoje esantys augaliniai riebalai ir pieno baltymai sudaro ypač maistingą ir naudingą žmogui riebalų ir baltymų derinį, kurį papildo gana didelis vitaminus stimuliuojančių medžiagų kiekis. Jei manote, kad tokia arbata apkraus skrandį, tai verta paminėti, jog arbata gerina pieno įsisavinimą.

Arbata ir citrina.  Vitaminas C dar labiau suaktyvina arbatos savybes.

 

Taigi, arbata teigiamai veikia nervų sistemą, turi plačias gydomąsias savybes, kurios gali padėti išvengti įvairių ligų, netgi vėžio atsiradimo. Žolelių arbatos ne tik skanios, tačiau liaudies medicinoje dažnai naudojamos kaip gydymo priemonė.

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

1 Komentaras “Arbata ir jos nauda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

12 − two =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas