cinamono kvapas stimuliuos smegenų veiklą ir suteiks žvalumo

Priežastys pamėgti cinamoną

Vos ištarus žodį cinamonas, tarsi užuodžiame jo kvapą. Tačiau įspūdingas yra ne tik cinamono kvapas, bet jo suteikiama didžiulė nauda mūsų organizmams. Daugiau nei prieš 5000 metų jis buvo vartojamas Senovės Indijoje. Tai yra vienas seniausių tonizuojančių augalų pasaulyje, kuris buvo minimas ir mėgiamas visų senovės gydytojų.

Pati apie jį sužinojau, kai pradėjau domėtis sveika gyvensena. Pamenu, kad labiausiai mane sužavėjo informacija, kad cinamonas yra ypač vertinamas, nes turi savybę šildyti kūną, gali spartinti sveikimą, sergant bet kokia liga. Tuo metu sužinojau, kad Ajurvedoje cinamoną vartoja siekiant subalansuoti virškinimą. Kadangi tuo metu turėjau problemų dėl virškinimo, nusprendžiau išbandyti ir jau kelis metus cinamonas yra tapęs mano kasdienio vartojimo produktu. Dabar apie jį žinau daug daugiau nei žinojau vos pradėjusi jį vartoti, todėl noriu pateikti priežastis, dėl kurių visi norintys būti sveiki turėtų įtraukti cinamoną į savo meniu.

 

  • Padeda SVEIKAI numesti svorio.

Yra atlikta daug medicininių tyrimų, kurie įrodo, kad cinamonas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Tai yra ypač naudinga II tipo cukriniu diabetu (sergant šia liga organizme esantys insulino receptoriai tampa neaktyvūs) sergantiems žmonėms, nes cinamonas reguliuoja ne tik gliukozės kiekį kraujyje, bet ir aktyvina insulino receptorius. Šia savybe cinamonas yra itin naudingas ir sveikiems žmonėms, norintiems SVEIKAI atsikratyti viršsvorio, ar tiesiog palaikyti sveiką kūno svorį. Cinamonas padeda kontroliuoti staigius gliukozės šuolius organizme, kurie dažniausiai ir sukelia alkio priepuolius. Būtent dėl staigių gliukozės pokyčių kraujyje atsiranda stiprus potraukis miltiniams patiekalams, saldumynams, kas, žinoma, lemia svorio augimą. Cinamonas padeda to išvengti. Cinamone esantis manganas, ląsteliena, eteriniai aliejai ir kalcis padeda reguliuoti skrandžio sulčių gamybą, maisto virškinimą ir maistinių medžiagų įsisavinimą. Įrodyta, kad jis gali sumažinti potraukį kaloringiems produktams, tokiu būdu sumažindamas suvartojimų kolorijų kiekį.

 

  • Cinamonas yra vienas geriausių antioksidantų.

Jis buvo palygintas su šešiais kitais prieskoniniais augalais: anyžiumi, imbieru, saldymedžiu, mėta, vanile ir muskato riešutu. Po tyrimo paaiškėjo, kad tik mėta buvo stipresnis antioksidantas nei cinamonas. Antioksidantai stabdo aterosklerozės atsiradimą, sumažina laisvųjų radikalų gamybą, neutralizuoja daugelį toksinų. Antioksidantai neleidžia laisviesiems radikalams pažeisti DNR struktūros taip apsaugodami organizmą nuo vėžinių susirgimų, uždegimų. Negana to, kad cinamonas pats yra vienas geriausių antioksidantų šaltinių, jis taip pat sustiprina ir antioksidantų iš kitų maisto produktų pasisavinimą. Vartoti antioksidantus yra ypač svarbu – kuo daugiau antioksidantų įtrauksime į savo valgiaraštį, tuo sveikesni būsime

 

  • Gerina atmintį ir aktyvina smegenų veiklą.

Buvo atliktas psichologinis tyrimas, kuris įrodė, kad cinamonas pagerina atmintį, dėmesio koncentraciją, mokymąsi bei susikaupimą. Mokantis ar dirbant ant stalo yra rekomenduojama pasidėti cinamonu kvepiančių žvakių ar tiesiog cinamono lazdelių. Būtent saldus cinamono kvapas suteiks žvalumo, aktyvins smegenų veiklą.

zvake

  • Profilaktinė priemonė nuo ligų.

Tel Avivo universiteto mokslininkai nustatė, kad cinamono žievelėje yra medžiagos, kuri gali slopinti Alzheimerio ligos vystymąsi. Taip pat ištirta, kad jis gali padėti stabdyti išsėtinės sklerozės progresavimą. Pasirodo, tiesiog uostant cinamoną jis jau ima gerinti kraujo apytaką smegenyse. Cinamonas yra veiksmingas natūralus vaistas nuo migrenos ir kito galvos skausmo. Kaip jau minėjau, būdamas vienu stipriausių antioksidantų, jis tiesiogiai saugo organizmą nuo vėžio. Aprašyti visos jo teikiamos naudos saugantis nuo ligų tiesiog neįmanoma, bet verta pabrėžti, kad kuo ankstesniame amžiuje pradėsime jį vartoti, tuo geriau. Nesvarbu, kada bepradėsite vartoti cinamoną, svarbiausia yra pradėti ir nebeišbraukti jo iš savo valgiaraščių.

 

  • Mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Amerikos diabeto asociacijos paskelbtame tyrime rezultatai įrodo, kad cinamonas tinka ne tik diabeto gydymui, bet ir „blogojo“ cholesterolio (didelio tankio lipoproteinų) kiekio kraujyje sumažinimui. Tai įrodo, kad cinamonas gali būti vartojamas, kaip nuo širdies ir kraujagyslių ligų apsaugantis produktas.

 

  • Gerina imuninę sistemą.

Kasdien vartojant cinamoną, stiprėja organizmo imunitetas. Cinamonas saugo organizmą nuo bakterijų, virusų, o jiems pakliuvus į organizmą, padeda efektyviau prieš juos kovoti ir sveikti. Cinamonas taip pat turi mineralų: kalcio, geležies, mangano bei skaidulų. Jis ne tik gerina imuninę sistemą, bet itin efektyviai praturtina organizmą naudingomis medžiagomis. Įrodyta, kad cinamonas gydo peršalimą, varinėja organizmo skysčius, padeda organizmui lengviau atsigauti po ligų.

 

  • Pasižymi antidepresiniu poveikiu.

Cinamone esančios medžiagos mūsų organizmą veikia panašiai, kaip vadinamieji laimės hormonai endorfinai. Valgydami cinamonu pagardintą maistą, galime pagerinti nuotaiką, mažinti stresą. Tai daro tiesioginę įtaką sveikatai. Juk ne paslaptis, kad didžioji dauguma ligų kyla dėl nuolatinės įtampos, streso, nemigos. Beje, cinamonas, padėdamas atsipalaiduoti ir mažindamas stresą, gerina miegą. Žinome, kad geras miegas – geros sveikatos pagrindas.

 

  • Cinamonas itin vertinamas Ajurvedoje.

Tradicinėje indų medicinoje – Ajurvedoje – cinamonas nuo seniausių laikų laikomas pagrindiniu vaistu ir prieskoniu. Jis yra šildantis prieskonis, kuris savo savybėmis gerina kraujotaką, sušildo kūną, pagreitina sveikimą. Taip pat teigiama, kad cinamonas valo nuodus, varo šlapimą, gerina organizmo medžiagų apykaitą tiesiogiai padėdamas atsikratyti nereikalingų medžiagų. Prie gausybės jo naudos įrodymų dar pridedama tai, kad jis stimuliuoja gimdos veiklą, sustiprina seksualumą.

cinamonas

Cinamono rūšys

Yra kelios pagrindinės cinamono rūšys. Ceilono cinamonas yra dažnai vadinamas  „tikruoju cinamonu“, kuris yra išgaunamas Šri Lankoje, Brazilijoje, Indijoje, Madagaskare.  Kiek pigesnis yra Kininis cinamonas, kuris gunamas Indonezijoje, Kinijoje, Vietname, Korėjoje ir Japonijoje.  Ceilono cinamonas yra lengvesnis, saldesnis, vertinamas labiau nei aitresnio skonio kininis cinamonas.  Taip pat, Ceilono cinmone yra aptinkama ypač nedaug kumarino, kuris turi skystinančių kraują savybių ir gali pakenkti kepenims. Kininiame cinamone kumarino kiekis yra didesnis, todėl šio cinamono reikėtų vartoti kiek mažiau. Ceilono cinamono reikėtų ieškoti ekologiškų produktų parduotuvėse.

Kiek cinamono vartoti?

Cinamoną reikia vartoti gan saikingai. Patariama suvartoti iki arbatinio šaukštelio per dieną. Nebūtina suvartoti visos porcijos iš karto. Aš pati vartoju 0,5 arbatinio šaukštelio, įberdama į pusryčių metu valgomą avižinę košę, o dienos eigoje dar 0,5 šaukštelio cinamono suvartoju su gėrimais, pavyzdžiui, arbata ar pasukomis. Varijuoti galite kaip tik sugalvosite, svarbiausia, kad tai taptų sveikos gyvensenos įpročiu.

 

 

Autorius Rūta Zavistanavičiūtė

Rūta – LSMU odontologijos studentė. Sportas ir sveika gyvensena pakeitė jos gyvenimą, kai dar būdama pauglė numetė 27kg savo pastangomis. Mokslas Lietuvos sveikatos mokslų universitete padeda jai dar geriau suprasti apie žmogaus kūną, jo anatomiją, fiziologiją, bei sveikos gyvensenos įtaką žmogaus organizmui ir gyvenimo kokybei. Savo patirtimi ji dalinasi su Jumis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

fifteen − ten =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas