kuo labiau apdorotas maistas, tuo jame mažiau vitaminų, mineralų, ląstelienos ir fitochemikalų; daugiau riebalų, cukraus ir tuščių kalorijų

Maistas ir jo energetinė vertė

Labai dažnai, kuomet žmonės susirūpina sveikata, pradeda sportuoti ar mesti svorį, jie bando savo valgiaraštį užpildyti mažai kalorijų turinčiu maistu. Nuo pat mažumės televizija, įvairūs žurnalai, pažįstami ar net mokytojai per sveikatos pamokas mums kartojo, jog vienintėlis būdas numesti svorio, išlaikyti gražią figūrą – tai kasdien sekti ir riboti maisto, kurį valgome kalorijų kiekį. Produktai, ant kurių etiketės skelbiama, jog juose labai mažai kalorijų, yra vieni iš labiausiai perkamų. Žinoma, per didelis kiekis kalorijų per ilgą laiką padės priaugti svorio, tačiau vienas iš pagrindinių dalykų, kurių žmonės pradėję laikytis dietos nesuprata, yra tai, kad nepakankamas kiekis kalorijų taip pat ilgainiui gali sukelti svorio augimą, didelį norą riebiam maistui ar saldumynams, taip pat daugelį sveikatos problemų.

  1. Pradėjus maitintis mažai kalorijų turinčia dieta, po keletos savaičių jūsų metabolizmas sulėtės ir svoris sustos kritęs. Šioje situacijoje labai dažnai tie, kurie nepatenkinti pasiektais rezultatais, dar labiau stengiasi sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį.
  2. Po poros mėnesių mes pradedame jausti nuovargį, pykinimą, pradeda svaigti galva, atsiranda vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, gali atsirasti tulžies akmenų.
  3. Jei ir toliau nesuvartojame pakankamai kalorijų, po keletos mėnesių mums gali išsivystyti rimti šalutiniai poveikiai: labai žemas kraujo spaudimas, sąnarių patinimas ar uždegimas, darosi sunku susikaupti, anemija, lūžinėja nagai, trūksta įvairiausių vitaminų ir mineralų, sutrinka širdies veikla, išsivysto depresija.

Labai dažnai, dietų planai, kuriuos randame žurnaluose ar interneto svetainėse rekomenduoja suvartoti ne daugiau nei 1200-1400 kalorijų per dieną. Iš tiesų, kalorijų kiekis neturėtų būti labai sureikšminamas, kuomet mes pradedame sveikai maitintis, tačiau reikėtų karts nuo karto patikrinti, ar mes suvartojame jų pakankamai. Norint numesti svorio, reikėtų kreipti dėmesį į tai, kokio tipo maistą mes valgome.

500 kalorijų, gautų iš daržovių, ar 500 kalorijų, gautų suvalgius pyragą, darys skirtingą įtaką mūsų kūnams. Dauguma sveikuoliškų maisto produktų neturi tiek daug energetinės vertės, tad didelį kiekį jų suvalgyti yra palankamai sunku. Dėl to, labai daug žmonių meta ką tik pradėtas dietas, nes įsivaizduoja, jog porą savaičių galės tiesiog užkandžiauti salotos lapais, tačiau kalorijų nepriteklius pakiša koją, ir jie, išsekę ir alkani, gręžiasi į maistą, kuriame gausu cukraus ir riebalų, tam, kad kuo greičiau kompensuotų energijos trūkumą.

Įvairiuose žurnaluose pateikiami sveikatos patarimai dažniausia skelbia, jog vienintelis maistas, kurį mes turėtume valgyti, yra toks, kuriame nėra daug kalorijų ar riebalų. Tai tik iš dalies tiesa, žinoma, reikėtų vengti aliejuje keptų gaminių, paprastųjų angliavandenių, cukraus, tačiau yra dauguma sveikų produktų, kuriose gausu gerųjų riebalų, sveikų angliavandenių ir t.t

Kuomet mes stengiamės maitintis sveikai, mus gali nustebinti, jog įtraukus į savo valgiaraštį daugiau vaisių ir daržovių, gali būti sunku pasiekti rekomenduojamą kasdieninę kalorijų normą (ypač jei jūs maitinatės augaline mityba), tad žemiau mes pateikiame lentelę sveikų produktų, kuriuose yra gausu energetinės vertės ir maisto medžiagų. Kai kurių iš čia pateiktų produktų netgi neimanoma suvartoti apie 100 gramų:

Maisto produktasKalorijos per 100g ar 100 ml
Avokadų aliejus910
Riešutų aliejus904
Alyvuogių aliejus902
Kokosų aliejus892
Pekano riešutai691
Graikiški riešutai654
Tahini pasta595
Migdolai579
Riešutų sviestas566
Čia sėklos486
Žemės riešutai510
Moliūgų sėklos480
Juodas šokoladas438
Razinos 341
Datulės266
Pilno grūdo duona255
Džiovinti abrikosai241
Quinoa (bolivinė balanda)236
Silkė 213
Kokosų pienas230
Avokadai160
Rudi ryžiai218

 

 

 

Autorius Eglė Jurgelionytė

Eglė – mitybos specialistė, Danijoje studijuojanti gyvenimo būdo mitybos ir sveikatos programą. Ji jau ilgą laiką kasdien praktikuoja jogą ir propaguoja veganišką gyvenimo būdą. Anksčiau ya konsultavusi diabetikus vaikus ir jų šeimas apie mitybą ir sveiką gyvenseną.

1 Komentaras “Maistas ir jo energetinė vertė

  1. Migle

    Superinis tinklarastis!

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

seven + twelve =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas