Mėlynės – vienos iš daugiausiai antioksidantų turinčių uogų

Kas yra antioksidantai ir kaip jie veikia?

Antioksidantai – tai natūralios ar sintetinės cheminės medžiagos, kurios apsaugo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Tiesasakant, antioksidantai gali būti apibrėžiami labiau kaip tam tikra savybė, o ne medžiaga. Bet koks junginys, galintis atiduoti elektronus ir neutralizuoti laisvuosius radikalus turi antioksidacinių savybių.

Natūralūs antioksidantai dažniausiai randami daržovėse, vaisiuose, jūriniuose augaluose  ir kai kuriose jais mintančiose jūros gėrybėse. Yra begalė antioksidacinių savybių turinčių junginių, tačiau patys populiariausi yra vitaminai A, C ir E, beta karotinas. Antioksidantai taip pat išgaunami dirbtinai ir dažnai vartojami kaip maisto papildai.

Kaip antioksidantai gali veikti:

  • Vitaminai;
  • Mineralai;
  • Fermentai;
  • Hormonai;
  • Karotenoidai;
  • Flavonoidai;
  • Fenoliai ir fenolinės rūgštys.

Laisvieji radikalai

Žmogaus organizmas naudoja deguonį, kad oksiduotų (sudegintų) maistą ir iš jo pagamintų energiją. Proceso, kuris vadinamas oksidacija, metu ir susiformuoja laisvieji radikalai. Oksidacija yra ne tik įprastas medžiagų apykaitos procesas. Oksidacijos metu susidaro neporinį elektroną turinčios molekulių dalys – tai ir yra lasivieji radikalai. Jie yra nuolatinėje laisvų elektronų paieškoje, kad atomas taptų stabilus. Laisvieji radikalai prisijungia prie elektronų iš kitų ląstelių, tad šis procesas gali virsti grandinine reakcija. Praradusi elektroną ląstelė taip pat pavirsta laisvuoju radikalu.

Kodėl laisvieji radikalai kenkia?

Dažniausiai ląstelės sandaros keitimas nepriveda prie gero. Toks oksidacinis stresas gali suteikti labai daug žalos, turint omenyje, kad ląstelės turi DNR informaciją. Oksidacinis stresas siejmas su tokiomis ligomis, kaip vėžys, širdies ligos, insultas, diabetas, artritas, parkinsosno liga, alzhaimeris, jis taip pat siejamas su senėjimu apsikritai.

Kaip antioksidantai veikia?

Antioksidantai yra pagrindiniai organizmo saugotojai nuo laisvųjų radikalų. Jie padeda išvengti domino efekto ląstelėse, kurį sukelia laisvieji radikalai. Antioksidantai gali atiduoti savo elektronus nestabilioms laisvųjų radikalų ląstelėms, taigi jiems nebereikia imti elektronų iš aplinkinių ląstelių. Taip stabdomas laisvųjų radikalų poveikis ląstelėms. Beje, antioksdiantai taip pat gali padėti atstatyti jau paveiktą ląstelę.

 

Svarbiausi antioksidantai:

ANTIOKSIDANTAIFunkcijaMaisto produktų šaltiniai
Vitaminas CApsaugo nuo širdies ligų, akies vyzdžio degeneracijos.Citrusiniai vaisiai, pomidorai, braškės, melionai, paprikos, brokoliai.
Vitaminas ESaugo nuo širdies ligų, prostates vėžio, gali sulėtinti Alzhaimerio ligą.Riešutai, sėklos, aliejus, vaisiai, daržovės.

KAROTINOIDAI

Beta karotenasApsaugo nuo kai kurių vėžio rūšių ir širdies ligų.Apelsinai ir tamsiai žalios daržovės, morkos, moliūgai, brokoliai, žiediniai kopūstai, špinatai, abrikosai, persikai,melionai.
Liuteinas, zeaksantinasApsaugo nuo akies vyzdžio degeneracijosKukurūzai, paprikos, špinatai, kopūstai, apelsinai.
LIKOPENAIGali apsaugoti nuo širdies ligų, prostatos bei plaučių vėžio.Pomidorai, greipfrutai, melionai.

FLAVONOIDAI

AntocianidinasApsaugo nuo vėžioMėlynės, spanguolės, slyvos,gervuogės vyšnios, juodieji serbentai, raudonosios vynuogės.
HesperinidasApsaugo nuo vėžio bei širdies ligų.Mėlynės, spanguolės, gervuogės, slyvos, juodieji serbentai, vyšnios.
IzoflavonaiApsaugo nuo vėžio bei širdies ligų.Žėmės riešutai, sojos, daržovės.
KvercetinasApsaugo nuo vėžio bei širdies ligų Svogūnai, obuoliai, uogos, žiediniai kopūstai.
SELENASGali padėti apsaugoti nuo plaučių, prostatos, storosios žarnos vėžio.Neskaldyti grūdai, riešutai, burokėliai, svogūnai, česnakai, paukštiena jūrų gėrybės,mėsa.
KOENZIMAS Q10Mažina širdies ligų riziką. Naudingas kartu vartojant vitaminu E.Visi augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktai.

 

Autorius Joana Andriulytė

Joana jau kelerius metus aktyviai domisi mityba, dietologija ir sportu. Ji per šiuos metus sukaupė ne tik daug žinių iš įvairių knygų ir mokslinių straipsnių, tačiau ir asmeninės patirties, tad siekia dalintis savo žiniomis. Taip pat, Joana jau 3 metus yra peskovegetarė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

5 × three =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas