Raugintose daržovėse gausu mūsų organizmui reikalingų probiotikų bei mineralų

Fermentuoti maisto produktai ir jų nauda

Fermentuoti maisto produktai – vienas populiariausių šių dienų probiotikų šaltinių. Probiotikai didina sklandžiam virškinimui užtikrinti būtinų gerųjų bakterijų kiekį, gerina širdies, kraujagyslių bei imuninės sistemos būklę. Visų pirma, kuo ypatingas maisto fermentavimo procesas? Šio proceso metu įvairūs mikroorganizmai: bakterijos, mielės ar pelėsiai suskaido maiste esančius baltymus ir angliavandenius. Laktofermentacijos metu maisto produktuose išsaugoma pieno rūgštis, enzimai, vitaminai, omega-3 rūgštys ir probiotikai. Nors maisto fermentavimas yra nuo seno žinoma technologija, kurią naudojo beveik visų kultūrų atstovai, deja, šiais laikais tokius produktus pakeitė perdirbtas maistas.

 

Fermentuotų maisto produktų nauda mūsų organizmui

Fermentuoti maisto produktai yra labai naudingi sveikatai. Vartojant tokius produktus, į virškinimo sistemą patenka gerųjų bakterijų, kurios padeda atkurti jų balansą organizme. Gerosios bakterijos teigiamai veikia žarnyną, padeda imuninei bei nervų sistemoms. Derinant sveiką mitybą su fermentuotais produktais, galime pasiekti stulbinančių rezultatų mūsų savijautos atžvilgiu. Visų pirma, fermentuoti produktai padeda žmogaus organizmui įsisavinti dar daugiau maistingųjų medžiagų iš vartojamų produktų. Be to, fermentuoti maisto produktai ne tik padeda įsisavinti įvairias maistines medžiagas, bet ir patys praturtina organizmą jomis: B grupės vitaminais, omega-3 riebalų rūgštimis, enzimais bei pieno rūgštimi. Svarbu žinoti, jog fermentacijos procesas suteikia galimybę saugoti maisto produktus žymiai  ilgesnį laiką, per kurį maistas nepraranda vertingų medžiagų.

Paprastai, maisto produktai pagaminti fermentacijos proceso metu skirstomi į kategorijas, pvz.: fermentuoti pieno, sojos produktai, padažai, daržovės ir t.t.

suris

 

 

Fermentuotos daržovės labai maistingos, jose fermentų yra daugiau negu žaliose. Taip pat, jose gausu mūsų organizmui reikalingų probiotikų bei mineralų. Vartojant fermentuotas daržoves, galima išsivalyti organizmą nuo teršalų, sunormalizuoti kūno pH. Pagrindiniai rauginti daržovių produktai yra rauginti agurkai, kopūstai ir alyvuogės. Raugintų kopūstų padeda suaktyvinti medžiagų apykaita galvos smegenyse ir nervų sistemoje, stimuliuoti ląstelių augimą ir padeda atsinaujinti audiniams.

Arbatos fermentacija ne tik labai naudinga, bet ir suteikia arbatai nepaprastą subtilų skonį bei aromatą. Tokioje arbatoje daug vitaminų ir mineralinių medžiagų.  populiariausios fermentuotos arbatos yra: ulongo, juodoji bei puerh, kurios jau nuo seno vertinamo dėl teigiamo poveikio sveikatai.

Daugelis fermentuoto maisto produktų turi gausų aminorūgšties-treonino šaltinį. Treoninas, pagal organizmo poreikius, kepenyse verčiamas gliukoze ir taip padeda palaikyti reikiamą cukraus lygį kraujyje. Fermentiniai sojos produktai mažina kraujospūdį, be to, užkerta kelią aterosklerozės atsiradimui, o fermentuoti pieno produktai, manoma,kad sumažina net vėžio riziką. Fermentacijos procese „gerieji“ mikroorganizmai skaido ar iš dalies virškina maistą, ir dėl to mūsų organizmas lengviau įsisavina maistines medžiagas. Tyrimai rodo, kad fermentuoti maisto produktai gali taip pat sustiprinti imuninę sistemą.

Fermentavimas ne tik padeda prailginti produkto galiojimo terminą, bet  ir daro maistą saugesnį, nes patogeninės bakterijos sunkiai išgyvena rūgštingoje terpėje, kurią sukuria fermentacija. Nuspendę įtraukti daugiau fermentuotų produktų į savo racioną, pradėkite tai daryti pamažu, kad jūsų organizmas spėtų priprasti prie naujovių. Beje, patariame dažnai nepiktnaudžiauti tokiu maistu, dėl dažnai jame esančio didesnio druskos kiekio.

agurkai

Taigi, reguliariai vartodami fermentuotus maisto produktus pastebėsite, kad pagerėjo imuninė sistema, virškinimas. Geriausius rezultatus pasieksite įtraukę fermentuoto maisto produktus į savo kasdienį valgiaraštį. Jų dėka atsikratysite potraukio saldumynams, gali sumažėti apetitas. Taip pat, gerosios bakterijos ir fermentai suteiks energijos bei padedės sureguliuoti svorį, todėl jausitės žvalesnis ir džiaugsitės teigiamais, ne tik savijautos, bet ir kūno pasikeitimais.

Fermentuoti maistą galima pasigaminti ir namų salygomis. Kai kurių produktų fermentavimas gali užtrukti vos iki 10 minučių, o nauda – milžiniška! Pavyzdžiui, pieno produktų fermentavimas. Vienas iš sveikiausių pasirinkimų – naminis jogurtas, kurį pasigaminti itin paprasta!

 

Naminis jogurtas
jogurtas

jogurtas

 

Jums reikės:

  • 1 litro pieno;
  • 50 ml kefyro arba natūralaus ekologiško jogurto.

Gaminimas:

Užvirinkite 1 litrą pieno, nukelkite nuo ugnies, atvėsinkite iki kambario temperatūros, įpilkite 50 ml parduotuvinio kefyro ar jogurto, išmaišykite ir palikite nakčiai rūgti. Rytą padėkite į šaldytuvą 8-10 valandų (galima įberti bet kokių uogų) ir tada galite gerti. Beje, 50 ml jogurto palikite kitai fermentuotei.

 

Reguliariai gerdami naminį jogurtą normalizuosite žarnyno florą, stimuliuosite skrandžio ir žarnyno liaukų sekreciją, praturtinsite organizmą fermentais ir vitaminais.

Autorius Leaf

LEAF – tai vieta,kur „greitai ir sveikai“ tampa įmanoma. Keiskime ir formuokime sveikos mitybos įpročius kartu. Išdrįskite padėkoti sau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

twenty − 18 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas