Stresas yra vienas iš pagrindinių emocinio valgymo faktorių.

Emocinis valgymas ir kaip jo išvengti

Emocinis valgymas – tai nesveikas ar perdėtas valgymas, dėl neigiamų įvykių ar jausmų. Tuo metu maistas yra naudojamas, kaip gydymo alternatyva bandant numalšinti išgyventą stresą ar liūdesį. Šis elgesys, jei pasitaikantis retai, nėra kenksmingas, tačiau jei mes išsiugdome įprotį visuomet tiesti ranką link šokolado ar keptų bulvyčių, kuomet patiriame stresą, tuomet visa tai gali būti kenksminga ne tik mūsų emocinei būklei, bet ir kūno linijoms.

„Tikrasis‘‘ alkio pojūtis atsiranda iš lėto ir neverčia mūsų galvoti apie vieną specifinį produktą, jis gali būti numalšintas valgant bet kokį maistą. Emocijų sukeltas alkis atsiranda greitai ir mes dažniausiai svajojame apie labai specifinį maistą. Stresas  yra vienas iš pagrindinių emocinio valgymo faktorių. Kuomet mes atsiduriame stresinėse situacijose, mūsų organizmas išskiria hormoną kortizolį, kuris mus priverčia norėti maisto, kuriame gausu riebalų ar paprastųjų angliavandenių. Tačiau yra įrodyta, kad net ir suvalgę trokštamą desertą, mes nepagerinsime savo nuotaikos, tiesiog numalšinsime emocinį alkį ir priaugsime svorio. Tad kaip tai sustabdyti?

Noras keistis

Suvokimas ką ir kodėl reikia keisti padės jums atsikratyti šio blogo įpročio. Išsiaiškinkite, kas sukelia jums emocinį alkį, kokiose situacijose jūs susiduriate su stresu ir kaip tai galėtumete pakeisti.

Kovokite su savo emocijomis kitaip

Atraskite kaip kitaip galėtumėte numalšinti neigiamas emocijas: pagulėkite karštoje vonioje, atsipalaiduokite, medituokite, išeikite pasivaikščioti, pabėgioti ar tiesiog paskirkite sau 10 minučių tylos ir ramybės.

Išnaršykite virtuvę

Kuomet nesate kamuojami emocinio alkio, paskirkite šiek tiek laiko išnaršyti savo virtuvę: šaldytuvą, spinteles ir visus slaptus saldainių stalčius. Išmeskite arba atiduokite nesveikus užkandžius draugams (smaližiai jums padėkos). Tuomet pripildykite juos šviežiais vaisiais, uogomis ir daržvėmis. Turėkite omeny, kad mes valgome tą, ką randame namuose, todėl pasirūpinkite, kad jūsų akis užkliūtų už bananų kekės, o ne šokoladinių sausainių.

Stebėkite save

Išmokite stebėti savo elgesį ir taip sužinosite, kokie veiksniai sukelia norą valgyti nesveiką maistą. Tai padės jums įvertinti porcijų dydžius ar savo maisto pasirinkimą. Stebint save galėsite įvertinti ir reguliuoti savo valgymo įpročius. Į pagalbą galite pasitelkti maisto dienoraštį ar programėles mobiliesiems telefonams.

Nutraukite sąsajas

Kuomet suprasite, kas jus priverčia valgyti be saiko, galite pradėti nautraukinėti ryšius tarp priežasties ir veiksmo – emocinio valgymo. Pavyzdžiui, jei pastebėjote, kad dažniausiai užkandžiaujate maistu žiūrėdami talevizorių, pasistenkite maistą namuose valgyti tik prie stalo virtuvėje. Dėmesio sutelkimas kitur, parama iš namiškių, pozityvus mąstymas ir savo įpročių keitimas – tai dalykai, kurie padės jums kovoti su emociniu valgymu .

Pozityvus mąstymas

Pakeisti savo mąstymą, reiškia pakeisti visą savo gyvenimą. Jei visą laiką gailėsite savęs ir kartosite, kad visuomet valgote nesveiką maistą, tai nieko ir nepakeisite. Pradėkite galvoti pozityviai, tikėkite savimi ir net nepastebėsite, kaip sugebėjote pasikeisti!

 

Autorius Eglė Jurgelionytė

Eglė – mitybos specialistė, Danijoje studijuojanti gyvenimo būdo mitybos ir sveikatos programą. Ji jau ilgą laiką kasdien praktikuoja jogą ir propaguoja veganišką gyvenimo būdą. Anksčiau ya konsultavusi diabetikus vaikus ir jų šeimas apie mitybą ir sveiką gyvenseną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

one + 1 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas