Greitas svorio praradimas lėtina medžiagų apykaitą

Dietų principai ir galimi rezultatai

Daugelis iš mūsų bent kartą gyvenime yra besilaikę dietos. Ypač šiais laikais vis dažniau atsiranda įvairiausių „ekspertų‘‘ ir „guru‘‘, kurie skelbia atradę naują ir tikrai veikiantį būdą, kaip stebuklingai greitai numesti svorio, išvalyti organizmą ir pagerinti sveikatą. Dažniausiai tokios dietos yra pagrįstos nerealiais valgymo planais, ritualais ir keistomis maisto rekomendacijomis.  Šios dietos gali iš pradžių padėti numesti svorio paprasčiausiai dėl kalorijų trūkumo ir monotoniško valgymo plano, bet ilgalaikių rezultatų jos dažniausiai nesuteikia. Jos taip pat gali pakenkti sveikatai. Tad aptarsime 4 pagrindinius dietų principus ir jų rezultatus.

Dietos, kurios vidutiniškai apriboja energiją

Pavyzdžiai: Tūrinė dieta, Kodėl prancūzės nestorėja?, Sonomos dieta ir t.t.

Ypatybės: Dažniausiai rekomenduoja suvartoti nuo 1200 kcal iki 1800 kcal per dieną. Riboja riebalų vartojimą. Subalansuoti maisto medžiagų kiekiai, rekomenduoja sportuoti. Gali bandyti koreguoti elgesį ir įpročius.

Rezultatai: Gali suteikti pozityvių ir ilgalaikių rezultatų, jei yra prižiūrimi suvartojamų vitaminų ir mineralų kiekiai.

Dietos, kurios apriboja angliavandenius

Pavyzdžiai: Daktaro Atkinsono naujoji dieta, Penkių dienų stebuklingoji dieta, Protein power dieta ir t.t.

Ypatybės: Rekomenduoja suvalgyti mažiau nei 100 gramų angliavandenių per dieną.

Rezultatai: Gali išsivystyti ketozė, suprastėja fizinis pajėgumas dėl prastų glikogeno atsargų raumenyse, perdėtas gyvūninių riebalų ir cholesterolio suvartojimas, užkietėję viduriai, galvos skausmai, halitozė (nemalonus kvapas iš burnos), raumenų mėšlungis.

Dietos, kurios apriboja riebalų kiekį

Pavyzdžiai: Dviejų dienų dieta, ryžių dieta, makaronų dieta, Daktaro McDougall‘o planas ir t.t.

Ypatybės: Dažniausiai mažiau nei dvidešimt procentų energijos yra gaunama iš riebalų. Apribojama arba visiškai atsisakoma gyvulinės kilmės baltymų. Taip pat gali būti rekomenduojama sumažinti riešutų ir sėklų vartojimą.

Rezultatai: Dujų kaupimasis žarnyne, organizmui gali būti sunku įsisavinti mineralus dėl per didelio skaidulų kiekio, apribotos maisto galimybės gali privesti prie kalorijų nepritekliaus arba persivalgymo. Šios dietos nebūtinai turi būti vengiamos, bet kaikurie jų aspektai gali būti sunkiai suderinami.

Naujosios dietos

Pavyzdžiai: Paleo dieta, Dieta pagal kraujo grupę, Zodiako ženklo dieta, Paryžiaus dieta, Trijų sezonų dieta ir t.t.

Ypatybės: Tam tikrų maisto medžiagų ar maisto produktų propagavimas, gali būti skelbiama, kad šis maistas ar jo deriniai turi  unikalių, magiškų ar prieš tai neatrastų savybių. Įvairių gudrybių reklamavimas, kurios niekaip neprisideda prie svorio metimo ar sveikatos gerinimo.

Rezultatai: Tinkamos mitybos trūkumas, badavimas, jokio pasikeitimo valgymo ar gyvenimo būdo įpročiuose, kuris priveda prie senų įpročių grįžimo, nerealūs maisto pasirinkimai gali privesti prie persivalgymo ir svorio priaugimo, didelė rizika sveikatai.

 

 

Autorius Eglė Jurgelionytė

Eglė – mitybos specialistė, Danijoje studijuojanti gyvenimo būdo mitybos ir sveikatos programą. Ji jau ilgą laiką kasdien praktikuoja jogą ir propaguoja veganišką gyvenimo būdą. Anksčiau ya konsultavusi diabetikus vaikus ir jų šeimas apie mitybą ir sveiką gyvenseną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

sixteen − 13 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas