Jei aliejaus neišeina gerti šaukštais - naudokite salotose, pagardinkite patiekalus.

4 aliejai, kurie padeda auginant svorį ir metant riebalus

Kalbant svorio auginimo tematika, kai kurie iš mūsų pasiryžę už kelių šimtų gramų skirtumą padaryti bet ką. Kartais atrodo, kad valgai kaip žvėris, geri baltymų kokteilius ir stengiesi kaip išmanydamas, bet svoris vistiek neauga – pradedi kaltinti genus, savo metabolizmą ir kitus dalykus. Tikroji tiesa – jums tiesiog neužtenka kalorijų. Norint padidinti kalorijų kiekį ir galbūt persilaužti į svorio auginimą galima naudoti vieną gudrybę, kurią išmokau tyrinėdamas kalorijų gavimo alternatyvas. Tai tam tikrų aliejų vartojimas. Ne, ne tik su maistu, bet taip pat geriant juos šaukštais! Kai kurie jų itin teigiamai vertinami kultūrizmo srityje ir duoda mūsų raumenims įvairiausių medžiagų, netgi skatina mesti riebalus. Papasakosiu apie labiausiai tinkamus aliejus, jų naudą, bei vartojimą.

Kokosų aliejus

Vieni kokosų aliejų vadina stebuklu, kiti sveikiausiu aliejumi pasaulyje. Reikia pripažinti, kad jo gerosios savybės yra pervertintos, tačiau gali teigiamai veikti sportuojančius ir besilaikančius dietos. Kokosų aliejus:

  • pagerina metabolizmą ir taip padeda deginti kalorijas ir numesti riebalus. ( 1, 2 )
  • pagerina gebėjimą deginti kitus maistinius riebalus (3, 4)
  • skatina ketozę, svarbią riebalų deginimo būseną (5, 6)
  • efektyviai stabilizuoja cukraus kiekį tarp patiekalų. (7,8)

Kokosų aliejus ne tik labiau termogeniškas (greitai apdorojamas, kepenyse verčiamas į energiją),  bet taip pat turi mažiau kalorijų nei kiti riebalai. Puiki žinia norintiems kapitaliai mesti svorį? Deja ne. Riebalai paprastai turi 9 kcal/g, angliavandeniai ir baltymai 4 kcal/g, kokosų aliejus ~ 6.8 kcal/g ir didžioji dalis šių riebalų – vidutinės grandinės. Valgant daugiau kokoso produktų, daugiau vartojant kokoso aliejaus maistui gaminti atsiveria puiki galimybė surinkti sau reikiamą kalorijų kiekį. Daug žmonių norėdami mesti svorį riboja angliavandenius – tokioje situacijoje prarastos kalorijos turi būti kompensuojamos iš baltymų ir riebalų. Vienas iš kokosų aliejaus pliusų lyginant su kitais yra tas, kad mažai tikėtina jog jis virs kūno riebalais. Vienas šaukštas kokosų aliejaus turi 117 kalorijų. Rekomenduojama norma 1-2 šaukštai.

Linų sėmenų aliejus

Linų sėmenų aliejus turi omega 3 riebiųjų rūgščių, kurių dažnai trūksta šių laikų dietoje. Šis aliejus gali padėti  bendrai sveikatai, bei pagreitinti raumenų atsistatymą po sporto ir pagerinti jų augimą. Linų sėmenų aliejus:

  • Sumažina raumenų skausmą ir uždegimą, pagreitina atsistatymą, todėl rekomenduojamas vartototi po sporto.
  • Suteikia daug omega-3, kurių reikia tam, kad palaikyti gerą širdies ir kraujagyslių funkciją.
  • Pagerina metabolizmą taip padėdamas deginti kalorijas.
  • Linų sėmenų aliejus gali pagerinti cukraus skaidymą.

Tai pat kaip ir kokosų aliejus, šis aliejus aliejus gali padėti pagerinti  sveikatą, numesti bloguosius riebalus ir be abejo kompensuoti kalorijų nepriteklių. Vienas šaukštas (15 ml) linų sėmenų aliejaus turi 130 kalorijų. Rekomenduotina norma 1-2 šaukštai per dieną.

Panašaus poveikio medžiaga žuvų taukai (angl. fish oil). Pagrindinė veiklioji medžiaga omega 3. Papildomai padeda užtikrinant bendrą gyvenimo kokybę, palaiko smegenų ir protinę funkcijas.

Alyvuogių aliejus

Nepaisant visų šio aliejaus gerųjų savybių sveikatai (apie jas kituose straipsniuose), reikia pabrėžti, kad jis sudarytas praktiškai vien iš mono-nesočiųjų riebalų rūgščių, todėl yra efektyvus norint išvengti „blogo cholesterolio” ir priaugti raumenų masės. Viename šaukšte alyvuogių aliejaus yra 119 kalorijų. Rekomenduojama norma – du šaukštai.

Svarbi informacija

Visais atvejais kalbant apie aliejaus vartojimą reikia žinoti, kad bet koks aliejus netinka. Kalbama apie aukštos kokybės nerafinuotą, mechaniškai, nekaitinant išspaustą aliejų (extra virgin, cold pressed, non-refined), kuris visiškai netinkamas kepimui! Tik toks aliejus turi išvardintus pliusus žmogaus organizmui. Pigūs ir nekokybiški aliejai gali padaryti daugiau žalos, nei naudos.

Tikiuosi mano patarimai ir aliejaus naudojimas jums padės pasiekti tikslų! Kitas straipsnis apie aliejus atskleis su kuo dera skirtingi aliejai ir kaip juos vartoti, jei negalite gerti šaukštais.

Šaltiniai:

(1)Seaton TB, Welle SL, Warenko MK, et al. Thermic effect of medium-chain and long-chain triglycerides in man. Am J Clin Nutr. 1986;44:630-634.

(2)Baba N, Bracco EF, Hashim SA. Enhanced thermogenesis and diminished deposition of fat in response to overfeeding with diet containing medium chain triglyceride. Am J Clin Nutr. 1982;35:678-682.

(3)http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=317357

(4)Gerster,H.1998. Can adults adequately convert alpha-linolenic acid (18:3n-3) to eicosapentaenoic acid (20:5n-3) and docosahexaenic acid (22:6n-3)? International Journal for Vitamin and Nutrition Research 68(3).

(5)http://www.nature.com/ijo/journal/v25/n9/full/0801682a.html

(6)http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/132/3/483

(7)SOLVED The Riddle of Illness, Stephen E. Langer – p.128

(8)http://jn.nutrition.org/cgi/content/abstract/134/4/904

Annals of the New York Academy of Sciences: Omega-3 and omega-6 fatty acids in the insulin resistance syndrome. Lipid and lipoprotein metabolism and atherosclerosis.

„The Metabolic Diet“; Dr. Mauro Di Pasquale; 2000

Whfoods.com: Flaxseeds

Autorius Rokas Petrošius

Skirtingos sportinės veiklos padėjo sukurti įvairiapusį teorinių ir praktinių žinių bagažą, o susidomėjimas natūralia medicina ir sveiku gyvenimo būdų jį dar labiau išplėtė. Athletic Duo įkūrėmė norėdami sukurti kokybišką informacijos dalinimosi šaltinį. Tikiuosi tai padės tobulėti tiek man, tiek jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

one × one =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas