3 mitai apie mitybą po treniruotės

Po sunkių treniruočių yra svarbus atsistatymo laikotarpis, todėl nenuostabu, kad daug dėmesio skiriama būtent mitybai šiuo laikotarpiu. Informacijos ir patarimų, kaip maitintis po treniruotės, gausa gali sukelti sumaištį ir apsunkinti mitybos procesą. Beje, didelės interesų grupės dėl komercinių sumetimų suinteresuotos, jog sportinės mitybos produktai, įvairūs papildai užimtų ypatingą vietą sportininko racione, tačiau tai turėtų būti veikiau kaip mitybos pagalbininkai, o ne pirminės reikšmės mitybos komponentai.
Egzistuoja keli mitybos principai po treniruočių, kurie yra labai pervertinami ir dėl to mitybos procesas tampa sudėtingesnis.

Angliavandenių langas

Kultūrizmo ir fitneso ekspertai teigia, jog iškart po treniruotės organizmas geriau nei įprastai sugeba pasisavinti naudingas medžiagas gaunamas iš maisto, pirmiausia, angliavandenius ir baltymus. Šis laikotarpis vaizdžiai vadinamas angliavandenių langu. Štai kodėl mitybos ir sporto ekspertai dažnai ragina iškart po treniruotės gerti geinerius (sportinės mitybos produktas su dideliu kiekiu angliavandenių). Tačiau šis mitybos principas po treniruotės yra prieštaringas ir neturėtų būti vertinamas kaip geležinė mitybos taisyklė, dėl šių priežasčių:

  • nėra vieningos nuomonės dėl angliavandenių lango svarbos;
  • nėra vieningos nuomonės, po kiek laiko angliavandenių langas užsidaro;
  • šios teorijos šalininkai rekomenduoja angliavandenius po treniruotės vartoti skystame pavidale dėl to, kad šie greičiau būtų įsisavinami ir greičiau būtų atstatomi glikogeno, tuo pačiu ir energetiniai rezervai, tačiau skystame pavidale gaunami angliavandeniai nėra vertingesni už angliavandenius gaunamus su maistu.

Glikogeno atstatymas raumenyse

Glikogenas – polisacharidas kaupiamas raumenyse ir kepenyse kaip rezervinis energijos šaltinis. Galima teigti, jog tai yra angliavandenis, kaupiamas raumenyse ir naudojamas treniruotės metu, kad netrūktų energijos.  Dažniausiai rekomenduojama kuo greičiau po treniruotės vartoti angliavandenius, kad būtų atstatyti būtent glikogeno rezervai. Tačiau net jeigu ir visai nevalgote po treniruotės valandą ar dvi, glikogeno kiekis raumenyse vis vien atsistatinėja. Neįmanoma iškart po treniruotės atsigėrus kažkokio geinerio atstatyti visus glikogeno rezervus. Tai procesas, kuris tęsiasi ilgą laiką, visos paros metu, per kurį svarbu tinkamai maitintis, norint maksimaliai atstatyti glikogeno atsargas.

Baltymai iškart po treniruotės

Pradedantys užsiiminėti kultūrizmu su dideliu entuziazmu bėga gerti proteino kokteilį su kuo daugiau baltymų. Yra įrodyta, jog baltymų sintezė greičiausiai vyksta praėjus parai laiko po treniruotės.

Taigi, neverta skirti išskirtinės svarbos dėmesį mitybai po treniruotės, tą dėmesį verčiau išskaidyti visam dienos racionui, nes tai, ką valgote visą parą, yra ne mažiau svarbu už tai, ką valgote iškart po treniruotės.

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

4 × four =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas