Daržovės nori praustis

Vaisių ir daržovių plovimas

Vaisiai ir daržovės neatsiejama kiekvieno mūsų gyvenimo dalis. Gana dažnai mus pasiekia informacija, kad vaisių ir daržovių įvairovė padės mums būti sveikiems, bei sumažins tokių ligų kaip vėžys susirgimo tikimybę. Vieni jų valgo daugiau, kiti mažiau, tačiau retas atkreipia dėmesį į tai, kaip juos plauname ir kokia reikšmę tai turi mūsų organizmui. Dažniausiai vaisiai ir daržovės valgomi žali, todėl nesunaikinami ant jų esantys patogenai (patogenais gali būti bakterijos, virusai, grybai, pirmuonys), kurie yra potencialūs maistu plintančių infekcijų sukėlėjai.  Vaisiai ir daržovės turi būti plaunami prieš juos lupant, pjaustant, valgant ar gaminant.

Kodėl verta plauti?

Vaisių ir daržovių plovimas yra kliniškai rekomenduojamas tam, kad būtų sumažintas potencialiai sveikatai pavojingų medžiagų įsisavinimasą. Nors plovimas šios rizikos visiškai nepanaikina, tačiau sumažina tikimybė suvartoti šias medžiagas:

Pesticidus ir chemikalus

Didžioji dalis vaisių ir daržovių užauginami ne ekologiškose fermose. Tai reiškia kad auginimo eigoje tam, kad derlius būtų apsaugotas nuo įvairių ligų ir kenkėjų, buvo naudojami įvairūs chemikalai, bei pesticidai. Net jei ir vaisius ar daržovė yra tariamai ekologiški – didelė tikimybė, kad ant jų vis tiek yra maža dalis pesticidų ar kitų chemikalų.

Nors ir nėra įrodymų, kad mažos dozės prisidėtų prie blogos savijautos, visada turint galimybę reiktų būti atsargiems ir pašalinti kuo daugiau cheminių medžiagų.

Vabalai ir jų atliekos

Vaisių ir daržovių plovimas taip pat pašalins bet kokius vabzdžius ir jų atliekas, kurie gali tūnoti ant jūsų skanėsto. Daugumą vaisių ir daržovių, ypatingai ne sezono metu, atkeliauja iš tolimesnių kraštų, kur dėl kelionės trukmės ir sąlygų susidaro didelė tikimybė pritraukti vabzdžius.

Purvas ir nešvarumai

Vaisiams nukritus ant žemės, jie galėjo susidurti su purvu, kuriame galėjo būtų cheminių trąšų. Kol vaisiai yra surenkami, supakuojami ir transportuojami, yra nemaža tikimybė, kad jie sukaupė purvo ar kitų nešvarumų, kurie gali būti netinkami ir nesveiki naudoti. Plovimas padeda atsikratyti nepageidaujamų „skanumynų”.

Bakterijos

Vaisiai ir daržovės ištisai kontaktuoja su žmonėmis kurie juos renka, pristato, išdėlioja parduotuvėje. Tokiu būdų surenkamas nemažas kiekis bakterijų. Taip kaip kiekvieną kartą norint sumažinti bakterijų kiekį prieš valgant plauname rankas, taip ir vaisių plovimas padeda sumažinti esamų bakterijų kiekį ant jūsų vaisiaus ar daržovės.

Geriausias būdas užtikrinti jūsų vaisių ir daržovių saugumą?

 • Prieš ir po maisto gaminimo nuplaukite rankas muilu ir karštu vandeniu.
 • Prieš ir po pjaustymo, smulkinimo ar lupimo nuvalykite stalviršius, bei įrankius. Bakterijos iš žalių produktų gali persikelti į daržoves ar vaisius.
 • Neplaukite produktų naudodami ploviklius.
 • Plovimui naudokite indą su šaltu vandeniu.
 • Produktai su stora žieve gali būti nuplaunami šepetėlių. Tai panaikins net sunkiai pašalinamus mikrobus.
 • Produktus, kurie turi daug sunkiai pasiekiamų vietų ir šakelių (žiediniai kopūstai, brokoliai, salotos) turėtų būti mirkomi šaltame vandenyje 1-2 minutes.
 • Tokie produktai kaip avietės neturėtų būti mirkomi vandenyje. Sudėkite juos į kiaurasamtį ir nupurkškite vandeniu.
 • Po plovimo vaisius ir daržoves nuvalykite sausu rankšluosčiu. Tai padės atsikratyti dar daugiau nepageidaujamų bakterijų.
 • Valgote išvykoje? Turėkite su savimi buteliuką vandens, tam, kad reikalui esant galėtumėte nuplauti obuolius ar kitus vaisius.
 • Nepamirškite, kad namuose ar vietinių ūkininkų užaugintą derlių taip pat reikia atidžiai nuplauti.
 • Niekada plovimui nenaudokite tiesiog kriauklės, nes joje apstu visokiausių organizmų ir bakterijų iš kitų maisto likučių.
 • Susmulkintus ar nuluptus vaisius ir daržoves iškarto atšaldykite iki 5ºC ar mažesnės temperatūros.
 • Nepirkite pjaustytų vaisių ir daržovių jei jie nėra atšaldyti.

Geriausias būdas plauti lapines daržoves

 • Lapinės daržovės iš turgaus, parduotuvės, daržo ar sodo turėtų būti dedamos į 3-4ºC  temperatūrą dviejų valandų bėgyje po nuskynimo ar nupirkimo.
 • Plaukite lapuočius atskirdami jų lapus ir juos kelias minutes pamirkydami inde su šaltu vandeniu. Nusausinkite juos naudodami koštuvą ar kiaurasamtį ir pakartokite procesą – mūsų tikslas atskiedimas.
 • Dar vienas būdas sumažinti, bet neatsikratyti bakterijų yra lapinių daržovių mirkimas vandens ir acto mišinyje (pusė puodelio distiliuoto balto acto su dviem puodeliais vandens). Palaikykite 5 minutes, išimkite ir nuskalaukite šaltu vandeniu.

Nusausinkite daržoves naudodami kiaurasamtį, koštuvą ir/ar švarų rankšluostį.

Pasigaminkite super efektyvų vaisių ir daržovių ploviklį

Jei norite užtikrinti savo daržovių ir vaisių švarumą galite pasigaminti specialų plovimo mišinį, kuris užtikrins maksimalią apsaugą nuo bakterijų ir kitų negerumų!

1 Šauktas citrinų sulčių, 2 šauktai valgomosios sodos, 1 puodelis (250ml) vandens. Sudėkite ingredientus į buteliuką su purkštuku. Nupurkškite daržoves ir palike 5-10min., vėliau atidžiai nuplaukite po šaltu vandeniu.

1 šaukštas citrinų sulčių, 2 šaukštai baltojo acto ( geriausia distiliuotas ), 1 puodelis (250ml) vandens. Sudėkite ingredientus į buteliuką su purkštuku. Nupurkškite vaisius ir daržoves, nuvalykite ir valgykite.

Ypatingai vaškuotiems vaisiams ir daržovėms galite bandyti šį mišinį:

1 puodelis (250ml) vandens. Puse puodelio (115ml) acto, 1 šaukštas valgomosios sodos ir truputis greipfrutų sėklų ekstrakto.  Supilkite mišinį į buteliuką su purkštuku. Nupurkškite vaisius ir po valandos nuplaukite po šaltu vandeniu.

Autorius Rokas Petrošius

Skirtingos sportinės veiklos padėjo sukurti įvairiapusį teorinių ir praktinių žinių bagažą, o susidomėjimas natūralia medicina ir sveiku gyvenimo būdų jį dar labiau išplėtė. Athletic Duo įkūrėmė norėdami sukurti kokybišką informacijos dalinimosi šaltinį. Tikiuosi tai padės tobulėti tiek man, tiek jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

17 − 14 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas