Kas yra kalorija ir kodėl ji svarbi?

Žmogaus gyvybinei veiklai palaikyti reikalinga energija. Žmogus negalėtų gyventi, jeigu jos nuolat negautų, jeigu organizme nevyktų medžiagų apykaita. Vienintelis energijos šaltinis, kuriuo galime naudotis, yra maistas. Su maistu į mūsų organizmą patenka įvairių labai sudėtingų cheminių junginių. Virškinant maistas pakinta ne tik fiziškai, bet ir chemiškai, visos medžiagos  skyla į vis paprastesnius junginius. Organizme vyksta medžiagų apykaita – t.y. procesai, kai atsiranda organizmui būtina energija ir pasikeičia jos forma, kitaip tariant, kai vyksta asimiliacija (anabolizmas) ir disimiliacija (katabolizmas). Asimiliacijos metu organizme susidaro nauji junginiai, kuriasi naujos ląstelės, o disimiliacijos metu anksčiau susidarę junginiai suyra. Kai žmogus auga, asimiliacijos procesai intensyvesni nei disimiliacijos. Sveiko suaugusio žmogaus organizme atsiranda šių procesų pusiausvyra. Senstant vyrauja disimiliacija. Vykstant medžiagų apykaitai, dalis cheminės energijos, gaunamos su maistu, mūsų organizme virsta šilumine ir mechanine energija, dalis palaiko gyvybinius procesus, kita sukaupiama atsargai. Energijos perteklius virsta riebalais ir tuomet žmogus tunka.

Kas yra viena kalorija? Su maistu gaunama ir organizmo sunaudojama energija apskaičiuojama šilumos mato vienetais – kalorijomis. Viena kalorija – tai šilumos kiekis, reikalingas vienam litrui vandens pašildyti vienu laipsniu Celsijaus. Tai – mažoji kalorija (cal). Energijos apykaita matuojama didžiosiomis kalorijomis – kilokalorijomis (kcal). 1 didžioji kalorija lygi 1000 cal. Žinoma, kad 1 cal = 4,19 J, o 1 kcal = 4,19 kJ.

Kad įvyktų pagrindinė medžiagų apykaita (ji organizme vyksta nepriklausomai nuo mūsų noro, valios pastangų) vienam kūno svorio kilogramui per valandą reikia vienos kalorijos. Vadinasi, 68 kg sveriantis žmogus, kad būtų normali jo pagrindinė medžiagų apykaita, per parą turi gauti 1632 kcal. (24×68). Be šio kiekio organizmui dar reikia gauti papildomų kalorijų įvairiems darbams atlikti, nes kiekvienas raumens judesys (fizinis darbas) bei mąstymas sunaudoja vienos rūšies energiją ir paverčia ją kitos rūšies energija. Tai energija būtina darbinei veiklai. Jos kiekį žmogus gali reguliuoti suvalgydamas daugiau ar mažiau maisto.

Atminkite – organizmas sunaudoja tik tiek energijos, kiek jam būtina, o visas perteklius organizme virsta į riebalus.

 

Deginkite kalorijas, o ne elektrą – lipkite laiptais!

origin_2954588223

 

Autorius Valerija Jerenkevič

Esu labai veikli, vienu metu užsiiminėju begalybe reikalų. 12metų kyokushin karatė sporte daug ko išmokau.
Lietuvos kyokushin karate rinktinės narė, daugkartinė Lietuvos čempionatų prizininkė, tarptautinių čempionatų prizininkė,Europos jaunimo vicečempione.
Visas gyvenimas INSTAGRAM’E : @leraeren :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

6 − 4 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas