Jūsų kūnas ir protas yra vieninteliai namai, kuriuose praleisite visą gyvenimą.

Komforto zona ir tobulėjimas

Neseniai dalyvavau Ariogalos gimnazijoje vykusiame renginyje „Sniego gniūžtė“ ir moksleiviams iš kelių mokyklų pristačiau, kas yra komforto zona, kodėl ji aktuali, kodėl svarbu tobulėti ir motyvuotis. Nors moksleiviams tai mažiau aktualu nei suaugusiems, tačiau kuo anksčiau tampi atidus ir supranti, kas tai yra, tuo anksčiau ateina supratimas apie laiko švaistymą ir progresą, randi atsakymus į tokius klausimus kaip „Kodėl niekas nesikeičia?“ ir „Kodėl Petrui sekasi, o man ne?“.

Kiekvienas kas dieną susiduriame su skirtingais iššūkiais ir dalykais, kurių nenorime daryti, bet esame priversti arba tiesiog priverčiame save tai padaryti. Kad ir tas pats ėjimas į darbą, iniciatyvos ėmimasis, rengiant renginius, ar savanoriavimas, mitybos planavimas ir gaminimas kitai dienai tam, kad galėtumėte viską geriau suplanuoti, net ir toks dalykas kaip sporto treniruotės ar kėlimasis anksčiau ryte tam, kad padarytumėte trumpą mankštą. Dauguma tokių veiksmų mums suteikia įvairiapusės naudos: išmokstame naujų dalykų, sužinome ką nors naujo ir tai keičia mūsų požiūrį į mus supančią aplinką, stiprina charakterį ir valią, trumpai tariant, vyksta tobulėjimas ar pasiruošimas jam. Visi šie dalykai yra už jūsų komforto zonos ribų.

O kas yra komforto zonos viduje?

Visų pirma, išsiaiškinkime, kas yra ta komforto zona. Komforto zona yra veiksmai ir sprendimai, kurie reikalauja mažai pastangų ir duoda patenkinamą rezultatą.  Keli to pavyzdžiai galėtų būti: begalinis sėdėjimas feisbuke, tingėjimas, nuolatinis laiko leidimas internete, žiūrint bereikšmius dalykus, ilgas televizoriaus žiūrėjimas, ėjimas į darbą tik todėl, kad taip reikia, bet ne todėl, kad tą dieną pasiektumėte ką nors geresnio, pagerintumėte aplinką ar ieškotumėte atsakymų į iškilusias problemas.  Kad geriau suprastumėte paanalizuokime realų pavyzdį.

Tarkime, esate universitete, kaip studentai turite du pasirinkimus: gyventi savo komforto zonoje arba išeiti už jos ribų. Pirmu atveju tai reikštų, kad jūsų diena universitete atrodo taip: su mintim „ir vėl į uniką“ atsikeliate (arba ne), tiesiog prabūnate paskaitose, neskirdami joms per daug dėmesio, naršydami internete ar žiūrėdami pro langą, po paskaitų greitai dingstate iš universiteto ribų ir apie jį daugiau nenorite galvoti. Jei  renkatės išeiti už komforto zonos ribų, tai galėtų reikšti, kad jūs studentaujant bandote siekti naujų žinių, patirties, lankote paskaitas tam, kad kiekvieną dieną tobulėtumėte, stengiatės save išbandyti įvairioje veikloje ar sporte (studentaujant galimybių daug). Svarbu suprasti, kad jeigu kažkam skiriate laiko, iš to reikia pasiimti maksimumą, nes kuo ilgiau gyvenate, tuo laikas tampa brangesnis. Skirtumas tarp pirmo ir antro pasirinkimo yra tas, kad vienu atveju jūs renkatės lengviausia kelią – eiti pasroviui ir visą laiką „chillinti“, o kitu atveju skiriate laiko tobulėjimui, siekiate užsibrėžtų tikslų ir siekiate būti geresniu.

Kiekvienas dalykas, kurį išmoksite ar išbandysite, duos jums žinių ir gebėjimų, kurie gali jums praversti bet kada gyvenime. Ir čia visai nesvarbu ar esate universite, darbe ar už viso to ribų. Visada turite pasirinkimą: tobulėti, bandyti naujus dalykus ir būti geresniu arba viską daryti taip, kaip jau darėte praeitus 30 kartų.

Gyvenime visai kaip žaidime – laimi stipriausi ir geriausiai įvaldę savo gebėjimus

Įsivaizduokite, kad esate žaidimo herojus. Įveikus tam tikrus lygius ar misijas, stipresnį priešininką, jums pakyla patirtis, tampate stipresni, greitesni, išmokstate naujų galių  ir dėl to galite įveikti vis sunkesnius lygius. Realiame gyvenime lygiai tas pats, pavyzdžiui,  sportuodami ar aktyviai leisdami savo laiką gerinate savo jėgą, ištvermę, greitį, sveikatą, o mokydamiesi ir bandydami naujus dalykus įgaunate išmintį, protą, mąstymą, atsirakinate naujus gebėjimus. Tokiu būdu tampate geresni už kitus „žaidėjus“, galite vis daugiau dalykų atlikti geriau ir neprašant kitų pagalbos. Tie žaidėjai yra visi žemės gyventojai. Deja, gyvenime nepasakysite savo darbdaviui,  kad jūsų marketingo sugebėjimai yra 75 lygio ir jums nereikia bandomojo periodo bei nusipelnėte geresnio atlygio. Čia viską reikia įrodyti darbais ir pastangomis.

Maži skirtumai – dideli rezultatai

Nedideli skirtumai ir galbūt iš pirmo žvilgsnio nereikšmingi dalykai gali visiškai pakeisti jūsų ateitį ir padėti pasiekti svajones. Ir tai tęsiasi visą gyvenimą, nesvarbu jums 16 ar 30. Principas išlieka tas pats, o tikslas nesustoti tobulėti emociškai, fiziškai, protiškai.  Investuokite laiko į save ir savo tobulinimą, nes jūsų kūnas ir protas yra vieninteliai namai, kuriuose praleisite visą gyvenimą. Juk visi norime būti sveiki, stiprūs, protingi, būti pripažinti, gerai gyventi, taip? Taip. Tiesa tokia, kad dauguma žmonių, kurie visa tai turi, pasiekia tokių rezultatų būtent sunkiu darbu, valia, noru tobulėti ir išėjimu iš komforto zonos.

Sakoma, kad už komforto zonos vyksta magija, kodėl? Palyginkime kas vyksta, kai esame komforto zonoje ir už jos ribų.

 

Kas vyksta, kai aš esu komforto zonoje?Kas vyksta kai išstumiu save už jos ribų?Kas vyksta kai persistengiame?
 • Rutina
 • Saugumas
 • Šiluma/komfortas
 • Trumpalaikis pasitenkinimas
 • Pokyčiai
 • Tikslų siekimas
 • Naujų dalykų išbandymas
 • Naujos pažintys
 • Didesnė motyvacija
 • Efektyviau išnaudojamas laikas
 • Ilgalaikis pasitenkinimas
 • Stresas
 • Pervargimas
 • Nusivylimas
 • Demotyvacija
 • Neišvengiamas grįžimas į komforto zoną
Komforto zonaMokymosi zona arba tobulėjimo zonaPanikos zona

 

Paskaičius iki šios vietos gali atrodyti, kad nebuvimas komforto zonoje yra tiesiog kone tragiškas įvykis, be kurio gyvenimas visai nejudės pirmyn. Judės, tik galbūt ne taip efektyviai ir ne ta kryptimi, kuria norėtumėte. Gyvenime reikia mokėti balansuoti: kai per sunku reikia atsitraukti, grįžti ten kur yra saugu, komfortabilu,  bet niekuomet nereikia ten per ilgai užsisėdėti, taip pat, kaip ir nereikia per ilgai save spausti ir laikyti streso būsenoje. Žmonės iš prigimties ieško to, kas lengvai pasiekiama, šilta, patogu, tačiau spausdami save jie auga, plečia savo galimybes ir dalykus, kuriuos jie gali daryti neišeidami už savo komforto zonos ribų. Mano nuomone, tai yra vienas esminių faktorių, kuris nulemia žmonių pasisekimą gyvenime. Svarbiausia, liaudiškai tariant, neužsikimarinti ir neperdegti, būti kažkur per vidurį.

Asmeninis pavyzdys – Athletic Duo portalas

Norėčiau pasidalinti asmenine patirtimi ir trumpai papasakoti, kaip mano gyvenime skirtingi dalykai susidėjo ir padėjo kuriant Athletic Duo. Plėtojant ir kuriant šį projektą prireikė įvairių žinių ir gebėjimų. Vienas visko tikrai nebūčiau nuveikęs, dėl to AČIŪ komandai  ir visiems palaikantiems ir kritiškiems draugams, tačiau tai, kas tikrai padėjo judėti pirmyn, buvo žinojimas, kad aš galiu padaryti tam tikrus dalykus pats. Kad man nereikės būti visiškai priklausomam nuo kitų esminiuose projekto aspektuose. Pvz.: video montažas ( tuo susidomėjau 6-7 klasėje), interneto svetainių dizainas ir kūrimas (susidomėjimas 10 klasėje, studijos, profesija), gebėjimas laisvai reikšti mintis ir bendrauti, ieškoti partnerių (dalyvavimas renginiuose, saviveikla, kuri padėjo išvystyti tam tikrus gebėjimus) ir t.t. Taip pat, natūralų susidomėjimą tokio tipo projektu lėmė išbandytos veiklos: breikas, riedlentės, gatvės gimnastika. Visi šie ir daugybė kitų didesnių ar mažesnių dalykų, atėjus laikui, padėjo man projekto kelyje, darant sprendimus ir sutaupant begales pinigų, laiko ir nervų. Tai labai paprastas pavyzdys, kaip dalykai, kuriuos išmoksti ir kuriais domiesi, bet kada gyvenime gali tapti naudingais. Tokių pavyzdžių aplinkui daugybė, žmonės, tokie kokie yra, yra ne be priežasties. Mūsų nuveikti darbai, išmoktos pamokos formuoja mus ir mūsų kelią. Gyvenimas pilnas galimybių, reikia tik mokėti jomis pasinaudoti.

Keletas patarimų iš asmeninės patirties

Nebijokite klysti ir išbandyti naujų dalykų.

Niekas šiame pasaulyje negimė visko mokėdamas. Visi darome klaidų ir iš jų mokomės. Nebijokite, kad kas nors pasijuoks iš jūsų nesėkmės ar pasakys ką negero, nežinosite vieno ar kito dalyko. Priimkite tai kaip natūralų dalyką ir iš savo nesėkmės pasimokykite. Kad ir kaip suklystumėte, tai tiesiog reiškia, kad reikia mokytis.

Išklausykite kitų žmonių kritikos

Jeigu jums kitas žmogus išsako savo nuomonę, kuri yra paremta argumentais, visada ją įvertinkite ir žiūrėkite į tai kaip į pamoką. Jei neskaitote knygų, visą gyvenimą geriausias mokymosi šaltinis bus išmintingesnių ir daugiau patyrusių žmonių kritika bei asmeninė praktika. Dažnai ji gali nepatikti ar demotyvuoti, bet hey, visko būna, toks gyvenimas. Jei jaučiate, kad žmogus duoda ne kritiką, o tiesiog iš jūsų tyčiojasi, nesuteikdamas tam jokios rimtos priežasties, ignoruokite su šypsena :)

Džiaukitės mažomis pergalėmis

Šiais laikais daug kas greitai užsidega daryti naujus dalykus, pvz., išmokti šokti, važinėti riedlente ar groti gitara. Pradėjus užsiimti nauja veikla ir pamačius, kiek reikia įdėti darbo, dažnai motyvacija krenta žemyn. Taip yra todėl, kad perdaug susikoncentruojame į galutinį tikslą ar savo įsivaizduojamą rezultatą. Mokantis naujų dalykų ar atliekant didelius darbus, reikia užsibrėžti trumpalaikius tikslus, pvz., per savaitę išmokti bazinius žingsnius, per antrą savaitę iš jų sukurti žingsnių derinį, toliau mokytis žingsnius padaryti su muzika ir t.t. Kiekvienas mažas žingsnis, kurį sau užsibrėžiame ir jo įvykdymas pakelia motyvaciją, sukelia jausmą, kad nuveikėme kažką gero, patobulėjome. Džiaukitės savo mažomis pergalėmis ir tai padės jums užtikrintai judėti pirmyn.

Apsupkite save tinkamais žmonėmis

Jei jus supančių žmonių rate jūs esate protingiausias, tikriausias esate ne toje kompanijoje, kurioj turėtumėte būti. Kaip jau minėjau anksčiau, vienas geriausių žinių šaltinių yra kitų žmonių kritika, mintys ir praktika. Būkite tarp protingesnių, geresnių, išmintingesnių ir semkitės iš jų patirties.

 

Tikiuosi, kad mano straipsnis neprailgo ir suteikė jums motyvacijos eiti pirmyn. Jei turite klausimų, patarimų ar norite pasidalinti savo istorija, lauksiu jų komentaruose. :)

Autorius Rokas Petrošius

Skirtingos sportinės veiklos padėjo sukurti įvairiapusį teorinių ir praktinių žinių bagažą, o susidomėjimas natūralia medicina ir sveiku gyvenimo būdų jį dar labiau išplėtė. Athletic Duo įkūrėmė norėdami sukurti kokybišką informacijos dalinimosi šaltinį. Tikiuosi tai padės tobulėti tiek man, tiek jums.

5 komentarai “Komforto zona ir tobulėjimas

 1. Arnas

  Sveiki,

  labai puikus straipsnis! Tačiau turiu vieną klausimą: kaip nugalėti tą didelį ir sunkų tinginį savyje? Paskutiniu metu dažnai atsiranda motyvacija daryti ką nors naujo, mokytis, tačiau tą motyvaciją labai greit nubloškia koks nors kompiuterinis žaidimas ar pasisedėjimas feisbuke. Gal turite kokių patarimų? Ačiū.

  Atsakyti
  • Sveikas, Arnai! Dėkui :)

   Žinai čia vienas dažniausių dalykų su kuriais susiduriame kiekvienas – tinginystė, feisbukas, laiko prastumimas. Jei nemokėsi pats sau pasakyti ne, nepadės niekas. Neapsiimk daryti daug naujų dalykų vienu metu, susigalvok ką nori bandyti, vieną ar du dalykus ir tiesiog juos praktikuok. Dažnai pradžioje atrodo, kad per lėtai viskas einasi, nbet kuo daugaiu įsigilini ir išmoksti, tuo darosi įdomiau. Skirk dalykams laiko ir būk kantrus, įdėk valios ir charakterio – feisbukas ir žaidimai niekur nedings. Gali žiūrėti į savo laiką kaip į pinigus, kuriuos išleidi naujiems dalykams išmokti. Tik dalykas toks, kad šiti pinigai visada po truputį leidžiasi, nori tu to ar ne. Kaip manai, kur geriau investuoti: į save, ar į domėjimasi kitų žmonių gyvenimais, kasdienybe, kuri tau nieko neduoda? :)

   Išleisk tą laiką kurdamas savo atsiminimus ir išbandydamas naujus dalykus. Galbūt sunku, nes esi įprates, kelias dienas pabandyk atsiriboti nuo tų dalykų visiškai ir tiesiog tą laiką išnaudok ko nors veikimui. Patysi ir diena atrodys ilgesnė, ir daug nuveiksi ir į lova eisi su šypsena, nes žinosi, kad padarei kažką gero. Sėkmės!

   Atsakyti
  • Pradėk bėgioti rytais prieš darbą.
   Išmok atsisakyti!
   Pradėk rašyti pieštuku ant tikro lapo savo mintis ir norus. Detalizuok kaip juos pasiekti ir kiek laiko truks atskiros dalys. Šiais laikais labai sunku, bet įmanoma, įrodyti savąjam aš, kad tai įmanoma ir suteikti vilties (žinojimą kada tai nutiks).

   Atsakyti
 2. Paulius Pazdrazdys

  Rokai, superinis ir labai motyvuojantis straipsnis! Dan Martell apie komforto zoną irgi įdomiai kalba ir kaip ją reikia pastoviai praktikuoti – https://ktch.tv/3hR5. Pakėlei man motyvaciją dar daugiau daryti kažką :)

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

15 − one =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas