Apie sportą iš geriausiųjų: Karim Muradov

Šiandien kalbiname Karim Muradov (1990.01.01, Vilnius) – tarptautinės klasės sporto meistras, daugkartinis sambo bei combat sambo Lietuvos čempionas, pasaulio combat sambo čempionato 3 –iosios vietos laimėtojas, Europos sambo 2-osios vietos laimėtojas, pasaulio sambo studentų čempionato 2-osios vietos nugalėtojas, Europos Sąjungos šalių sambo čempionato 2-osios vietos nugalėtojas, Grappling imtynių Europos čempionato 2-osios vietos nugalėtojas, taip pat  Lietuvos jiu-jitsu  ir bušido imtynių čempionas.

karim-1

Kas Jus paskatino pasirinkti būtent šią sporto šaką?

Iš pradžių tėtis mane ir brolį nuvedė  į gimnastiką (mamoms dažniausiai toks užsiėmimas neįdomus ir dėl to labiau skatintų lankyti kokį nors muzikos būrelį; nors lankiau ir tai :)). Gimnastiką lankėme tol, kol mūsų treneris  neišvažiavo į  užsienį  ir mūsų nepaliko. Buvo gaila, nors viskas pasisuko tik gera linkme. Tada draugai, kurie kartu lankė gimnastiką, perėjo į sambo imtynes ir po kurio laiko jų tėtis pasiūlė mano tėčiui pabandyti atvesti ir mane su broliu ten pat. Tėtį šis pasiūlymas iškart labai sudomino, nes jis pats yra gerai susipažinęs su sambo sistema, kadangi ją taikė įvairiose karinėse parengtyse, policijoje ir t.t. Nuėjęs į pirmą treniruotę, sustingau ne iš baimės, o dėl to, jog negalėjau nuleisti akių nuo sportininkų, kurie atliko įvairius pratimus, prikaustančius mano dėmesį. Man tai labai patiko. Vėliau treneris manęs paprašė atlikti kelis pratimus, kuriuos mačiau ir dariau pirmą kartą. Juos atlikus, treneris labai nustebo, nes tuos pratimus padaro ne visi ir net tie, kurie yra jau ne vieną ir ne du kartus dalyvavę sambo imtynių užsiėmimuose. O ką jau kalbėti apie naujokus… Dar ir dabar pamenu trenerio E. Rudo žodžius: „Būsimas čempionas“. Taip ir nutiko! Vieną dieną bebūnant sambo imtynių užsiėmime, sulaukiau trenerio skambučio: „Atvažiuok į sporto departamentą“. Sutikus, treneris nuvedė mane į sporto prekių parduotuvę ir pradėjo man krauti į rankas įvairias sporto prekes: šalmas, apsauginės kapos ir kitos apsaugos. Tada pranešė apie įvyksiančias varžybas. Nieko nesupratau. Galvoju: „Gerai, nuvažiuosiu.“ Sudalyvavus varžybose, pirmas kartas buvo nesėkmingas, bet tuomet susipažinau su kovinės sambo (combat sambo) sporto rūšimi. Man ši rūšis patiko dar labiau negu sportinis sambo. Užsiimant kovinės sambo rūšimi, kovoje leidžiama naudoti ne tik metimus ar užlaužimus, o ir visus smūgius, kuriuos galima sukelti kojomis, rankomis, alkūnėmis ar galva, bei smaugimai. Nuo tada ir pradėjau ruoštis ne tik sportinės sambo, bet taip pat ir kovinės sambo varžyboms. Dalyvaujant šiose varžybose, man reikėdavo tobulinti savo techniką ne tik sambo sporto salėje, bet taip pat ir jiu-jitsu grappling imtynių  klube „Smauglys“ (treneris Ričardas Piepolis). Taip pat lankiau Muay Thai bei bokso treniruotes, kur tobulinau rankų ir kojų smūgius, bei MMA treniruotes, kur galėdavau bandyti viską realizuoti kartu, nes Lietuvoje nėra tokio klubo, kuriame būtų ruošiama nuo pradžių ir iki galo kovinės (combat) sambo varžyboms. Tik visapusiškai pasiruošęs kovinės sambo kovotojas gali kovoti bet kokiuose kovos menuose ir esant bet kokioms taisyklėms.

Ką Jums reiškia ši sporto saka? Ką ji Jums duoda?

Ši sporto šaka padėjo man atskleisti visas savo turimas fizines ypatybes ir jas išlavinti, o davė didžiulį pasitikėjimą savimi, padėjo sukurti asmenybę ir siekti savo užsibrėžtų tikslų ne tik sporte, bet ir gyvenime.
Nuo kelerių metų pradėjote sportuoti? Kiek metų treniruojatės? Ir kiek kartų per savaitę? Sportuoti pradėjau nuo 8-erių metų. Šiuo metu profesionaliai nebesportuoju (kartais pažaidžiu futbolą ir pan.).  Treniravausi 14-ka metų, tačiau buvo apie dviejų metų pertrauka dėl ligos, po kurios grįžau su dar didesne jėga ir užsispyrimu ir įgijau aukščiausius  pasiekimus savo karjeroje, kai tuo metu gydytojai griežtai draudė žengti į sporto salę.

Kas sunkiausia šioje sporto šakoje?

Šioje sporto šakoje sunkiausia (turbūt) yra svorio metimas prieš varžybas (kaip ir kitų kovų menuose). Ačiū Dievui, jog man to dažnai neteko daryti J .Taip pat yra sunku išlaikyti vidinę ramybę, nes šiose varžybose dalyvauji vienas, o ne su komanda ir žinai, jog tau padėti niekas negalės ir esi atsakingas pats už save.

Kaip treniruojatės?

Ryte eidavau į paskaitas, pabėgdavau iš jų ir vykdavau į treniruotę, kur treniravausi su pasaulio čempionu Sergej Grecicho ir vicečempionu Viktoru Tomasevičiumi. Čia buvo įvairių treniruočių: fizinės, ištvermės, jėgos ir technikos tobulinimo treniruotės. Po jų grįždavau į dar vykstančias paskaitas (jei būdavo). Po paskaitų vykdavau namo. Namuose pavalgydavau, pailsėdavau ir vykdavau į vakarines treniruotes, kur atlikdavau vieną kitą imtynių, smūgių užsiėmimų. Po treniruotės vykdavau į darbą (naktinę pamainą). Šeštadienį ir sekmadienį taip pat vykdavo treniruotės po 4 valandas. Tarp treniruočių nedarydavau pertraukų, nes tuomet atrodė, jog viską darau taip, kaip ir turi būti ir tada palaikiau gerą formą. Netrukus, po tam tikro laiko bei įgytų žinių universitete susimąsčiau apie savo treniruočių grafiką ir supratau, jog alinu organizmą. Noriu pabrėžti ir pasakyti visiems pradedantiesiems ir jauniesiems sportininkams, kurie taip pat yra užsidegę, azartiški ir pametę galvas dėl medalių, jog būtina pailsėti ir atstatyti jėgas po kiekvienų suplanuotų ir atliktų treniruočių. Poilsio metu pasitvirtina superkomensacijos dėsniai, kai organizmas geba atsistatyti su dar didesne jėga.

karim-2Kokios fizinės ypatybės ir raumenų grupės yra svarbiausios šioje šakoje?

Šioje šakoje yra svarbi bei būtina koordinacija, vikrumas, lankstumas, dinaminė pusiausvyra,greitumas, be abejo, jėga ir ištvermė. Didžiausias krūvis atitenka nugaros raumenims, nes yra atliekami įvairūs metimai, paėmimai rankomis, kojos taip pat turi būti stiprios, nes kitaip – krisi po pirmo pakirtimo J.

Ar prižiūrite savo mitybą, ar turite žalingų įpročių, gal vartojate maisto papildus?

Nuo vaikystės, kai susirgau, didelį dėmesį pradėjau skirti mitybai. Nevalgau jokio kepto, rūkyto maisto, nenaudoju majonezo, pomidorų padažo, negeriu gazuotų gėrimų ir pan. Žalingų įpročių neturiu, o ir sportininkams nedera jų turėti. Vartoju tokius maisto papildus kaip biologiškai aktyvūs mikroelementai: cinkas, kalcis. Tokių papildų kaip amino rūgštis ir pan., negalėjau vartoti, dėl to teko apsieiti ir be jų.

Kas Jus motyvuoja judėti pirmyn?

Mane motyvavo pergalės bei noras būti geriausiu.

Įdomiausias/įsimintiniausias momentas karjeroje?

Tai kova, kurią laimėjau atlikdamas įspūdingą veiksmą (užfiksuota video medžiagoje).

Kokios dažniausios traumos ir kaip su jomis susidorojate?

Na, traumos labai įvairios: raiščių patempimai, kojų, rankų, raktikaulio bei nosies lūžiai, pirštų išnarinimai ir pan. Mano karjeros metu buvo tik įplyšęs kelio raištis ir išmuštas pirštas po smūgio. Ir viskas J.

Ką patartumėte norintiems pradėti šią sporto šaką?

Pradėti sportuoti, kilti palaipsniui, nenorėti iškart nuversti kalnų, nes viskam yra savas laikas. Mėgautis šia sporto šaka, nes tai yra ne tik snukių daužymas, tai yra ir menas, kuriame parodai, kaip tu viską atlieki. Nei viena dvikovinė sporto šaka negali pasidžiaugti tokiu didžiuliu veiksmų arsenalu kaip Sambo.

Ar priklausote kokiai nors komandai?

Atstovavau Lietuvos rinktinei: klubams „Ardas“ ir „Smauglys“.

Kokie Jūsų tikslai ateičiai?

Baigiau sporto bakalaurą, galvoju atidaryti savo sporto klubą ir perteikti savo žinias kitiems norintiems tobulėti.

Ką palinkėtumėte mūsų skaitytojams?

совмещайте полезное с приятным. Derinkite tai, kas naudinga su tuo, kas malonu.karim-3

Autorius Erikas Andrijaitis

Erikas visada stengiasi pabusti su pozityviomis mintimis ir taip save motyvuoja. Jam patinka dinamiškai sportuoti: su svarmenimis ir naudojant kūno svorį. Erikas yra baigęs sporto studijas ir turi sukaupęs nemažą žinių bagažą, kurį pildo kasdien.

1 Komentaras “Apie sportą iš geriausiųjų: Karim Muradov

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

18 − 17 =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas