Apie sportą iš geriausiųjų: irkluotojas Mantas Grikšas

Šiandien kalbiname Mantą Grikšą (1990.12.28, Daugai-Vilnius), baidarių, kanojų irkluotoją, pasaulio studentų čempionato bronzos laimėtoją.

10351067_963352723681080_2308855224942356967_n
Kas Jus paskatino pasirinkti būtent šią sporto šaką?

Pradėjau sportuoti 2002-ais metais.  Prieš tai žaidžiau krepšinį, nes tai buvo labai populiaru, bet po krepšiu mane visi užblokuodavo, o ir tritaškių nelabai sekėsi įmesti. Tada tėtis mane nuvedė į baidarių irklavimo treniruotę, kadangi abu mano tėvai yra irkluotojai, sporto meistrai. Šios priežastys lėmė ir norą (tiek iš mano ir tėvų pusės) save išmėginti čia. Manau, tėvų įtaka lėmė, kad dabar gyvenu irklavimu.

Ką Jums reiškia ši sporto šaka? Ką ji Jums duoda?

Pradžioje tiesiog lankiau, po to norėjau lenktyniauti, aplenkti kuo daugiau bendraamžių, galiausiai – iškovoti medalį, taurę. Taip ir iki šiol, tik dabar norai ir tikslai gerokai didesni. Sportas visus veikia teigiamai, tiesiog reikia sulaukti tos akimirkos, nes pradžioje visada yra sunku, o paskatinimas iš šalies padeda pasiekti tą teigiamą sporto pusę. Disciplina, sveikata, siekimas judėti pirmyn ne tik sporte, bet ir gyvenime, suderinti ne tik mokslus ir sportą, bet ir darbą ir kitas įvairias veiklas. Sportuoju daugiau nei 12 metų, tai jau pasako, kad Sportas jau yra gyvenimas ir jis kiekvieną dieną yra mano planuose, bet taip pat ir nevengiu poilsio po sezono.

Nuo kelerių metų pradėjote sportuoti? Kiek metų treniruojatės? Ir kiek kartų per savaitę?

Pradėjau sportuoti, kai man buvo 12-a metų. Dabar jau daugiau nei 12 metų esu irkluotojas. Vidutiniškai sportuoju 11 kartų į savaitę, laisvesnė savaitė būna, kai darau 5 treniruotes, po sezono – 3-4 treniruotės į savaitę.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=FDR-7PQ2Y_0?rel=0]

Kas sunkiausia šioje sporto šakoje?

Pats sportas yra sunkus: turiu lipti kasdien iš lovos ir kasdien padaryti dar geriau negu vakar padariau. Pagrindinė šio sporto sunkioji dalis –  tai technika ir fizinis pajėgumas, kurį reikia vis ugdyti.

Kaip treniruojatės?

Treniruojuosi 2 kartus į dieną. Dažniausiai rytais irkluojame, po pietų dirbame sporto salėje arba kompleksinė treniruotė, kurią atliekame tik po pietų: irkluojame ir sportuojame salėje.

10423727_963351183681234_6765573994353259125_n

Kokios fizinės ypatybės ir raumenų grupės yra svarbiausios šioje šakoje?

Svarbiausios fizinės ypatybės – jėga, ištvermė, greitumas, judesių koordinacija. Dauguma žmonių galvoja, kad irkluoji rankomis, o iš tikrųjų rankos tik prilaiko. Daugiausia dirba nugaros raumenys, nes nugara yra daug kartų stipresnė už rankas. Taip pat kojų raumenys, kuriais spiriamės ir galime ištraukti dar didesnį svorį, įveikti didesnį pasipriešinimą. Rankų darbas yra naudingas tik jau pabaigoje, kai nelieka jėgų, sunku koordinuoti, tai jos padeda tau išsilaikyti iki galo.

Ar prižiūrite savo mitybą, ar turite žalingų įpročių, gal vartojate maisto papildus?

Mitybą prižiūriu, ypač pavasario/vasaros metu, kai pats sezono įkarštis. Žalingų įpročių neturiu. Taip, vartoju papildus, vitaminus.

Kas Jus motyvuoja judėti pirmyn?

Didžiausia motyvacija – tai tikslo iškėlimas ir bandyti jį pasiekti. Nors būna, kai nesiseka, nori viską mesti, tačiau pagalvojus apie visą nuveiktą darbą, tai tiesiog taip paprastai negali visko mesti. Išlaukus šitą etapą, krizė praeina ir tada net nepameni, jog kažkada galvojai atsisakyti sporto.

Įdomiausias/įsimintiniausias momentas karjeroje?

Visko buvo, visko yra nutikę. Labiausiai įsimintinas įvykis: kai buvau 16-os metų, pirmą kartą irklavau upėje žiemą ir apsiverčiau valtyje. Niekada nepamiršiu to jausmo, kai visas kūnas nuo šalčio nutirpsta, o dar turi pasiekti krantą. Ir turbūt naujausias mano pasiekimas šiais metais – pasaulio studentų čempionato bronzos medalis ant kaklo.

Kokios dažniausios traumos ir kaip su jomis susidorojate?

Jeigu sportuoji atsakingai bei protingai ir viską darai neskubėdamas, tada traumos tave aplenkia, bet nuo visokių patempimų, sumušimų, nušalimų nepabėgsi. To gali išvengti sumažinant jų riziką: gerai apšildamas prieš treniruotę ir viską atlikdamas techniškai bei protingai.

Ką patartumėte norintiems pradėti šią sporto šaką?

Dauguma mano pažįstamų lankė tą pačią sporto šaką ir tik vienetai liko joje. Nedarykite skubotų išvadų, nes irklavimas tikrai nėra lengva sporto šaka. Patarčiau visiems ją išmėginti: ne tik fiziškai sustiprėsite, bet ir psichologiškai pasiruošite kitiems gyvenimo iššūkiams.

Ar priklausote kokiai nors komandai?

Priklausau Vilniaus komandai.

Kokios yra baidarių ir kanojų rungtys? Kurioje rungtyje specializuojatės jūs?

Olimpinės rungtys:

Vyrų rungtys:

Kanoja(C-1) 1000m , 200m

kanoja

Kanoja dvivietė (C-2) 1000m

Baidarė vienvietė (K-1) 1000m, 200m

baidare

Baidarė dvivietė (K-2) 1000m, 200m

dviviete baidare

Baidarė keturvietė (K-4) 1000m

Moterų rungtys:

Baidarė vienvietė (K-1) 500m, 200m

Baidarė dvivietė (K-2) 500m

baidare dvivietee 2

Baidarė keturvietė (K-4) 500m

baidare keturviete

Aš specializuojuosi baidarių sprinte, baidarė vienvietė arba dvivietė 200m.

baidariu sprintas

Ar Lietuvoje geros sąlygos treniruotis irklavimą?
Lietuvoje palankios sąlygos, yra irklavimo bazių ir ežerų, kur galima ruoštis varžyboms, Trakuose įrengta nauja starto sistema. Yra nemažai kvalifikuotų trenerių, kurie treniravo ne vieną čempioną.
Jūsų sporto šaka yra sezoninė, kaip ir kur sportuojate vasarą ir žiemą?

Pasiruošimas sezonui dažniausiai prasideda spalio-lapkričio mėnesį. Irkluojama Lietuvoje, kol vandens telkinių nesukausto ledas,tada pereinama prie Dansprint treniruoklių, kuriais galima dirbti žiemą viduje. Rinktinės nariai keliauja į stovyklas, kuriose galima irkluoti, įsikūrusiose Portugalijoje, Ispanijoje,Izraelyje ir panašiose šalyse. Vasarą treniruojamės Trakuose, ten yra irklavimo bazė, kurioje viskas vietoje, ten dažniausiai ir praleidžiu visą vasarą.

irklavimo treniruoklis

Dansprint irklavimo treniruoklis

Kokį inventorių naudojate ir ar tai brangi sporto šaka?

Inventorius priklauso nuo to, ką irkluoji. Aš irkluoju baidarę, tai mano inventorius yra baidarė ir irklas. Baidarės gaminamos užsienyje, arčiausiai baidarės gaminamos Lenkijoje. Irklus naudojame Braca-sport, o juos gamina ir Lietuvoje. Pačiam įsigyti visą inventorių kainuoja nemažai. Valtis kainuoja vidutiniškai apie 3000 eurų, irklas apie 200-300 eurų, priklausomai nuo kokybės ir pan.

Kokie Jūsų tikslai ateičiai?

Šiuo metu tikslas yra gerai pasiruošti artėjančiam sezonui, o sezono metu – nugalėti.

Ką palinkėtumėte mūsų skaitytojams?

Linkiu neapsileisti gyvenime, nes dauguma žmonių daug skaito ir kalba, o mažai daro. Būkite tie, kurie daro.

10177854_963352713681081_8034731682373376847_n

 

Mantą galite sekti mane instagram‘e http://instagram.com/montenisg ,

facebook‘e https://www.facebook.com/il.m.carlo ,

Mantas taip pat turi savo Youtube kanalą, ten yra keletas video apie buvusio sezono pasiruošimą ir iškovotą medalį, prenumeruokite :

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=uJWAGJ_wOQU?list=UUxSo1FrDR06YjrX1o2F01Cw]

Visos naujienos apie baidarių/kanojų irklavimą  www.bki.lt.

 

Autorius Erikas Andrijaitis

Erikas visada stengiasi pabusti su pozityviomis mintimis ir taip save motyvuoja. Jam patinka dinamiškai sportuoti: su svarmenimis ir naudojant kūno svorį. Erikas yra baigęs sporto studijas ir turi sukaupęs nemažą žinių bagažą, kurį pildo kasdien.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

six + six =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas