Apie sportą iš geriausiųjų: biatlonininkas Tomas Kaukėnas

Šiandien kalbiname Tomą Kaukėną (1990.05.01, Ignalina), biatlonininką, kurio  didžiausias laimėjimas yra 23 vieta 2014 metų Sočio olimpinėse žaidynėse. Tai pat labai svarbus laimėjimas yra 2013 metų dalyvavimas pasaulio biatlono čempionate masinio starto rungtyje (dalyvauja 30 geriausių pasaulio biatloninkų) ir 2 vieta pasaulio karių biatlono čempionate (2014 m.).


10745077_803703079691805_850430716_n

Kas Jus paskatino pasirinkti būtent šią sporto šaką?

Vaikystėje mane tiesiog traukė ir žavėjo šaudymas. Galėjau atiduoti bet ką, kad tik galėčiau iššauti iš šautuvo. Noras kuo dažniau patirti šūvio jausmą ir paskatino pradėti lankyti biatlono treniruotes.

Ką Jums reiškia ši sporto šaka? Ką ji Jums duoda?

Ši sporto šaka išugdė mane, bei nukreipė į teisingą gyvenimo kelią. Ji ugdo mane ir laiko šiame kelyje iki šiol. Biatlonas man suteikia galimybę save realizuoti ir taip patirti laimės jausmą –  kas, mano nuomone, yra svarbiausia žmogaus gyvenime.

Nuo kelerių metų pradėjote sportuoti? Kiek metų treniruojatės? Ir kiek kartų per savaitę?

Pradėjau sportuoti biatloną, kai man buvo 10 metų. Nuo tada iki dabar praėjo jau 14-a metų. Šiuo metu treniruojuosi apie 10 kartų per savaitę, o viena treniruotė vidutiniškai trunka apie 2 val.

Kas sunkiausia šioje sporto šakoje?

Manau, kad profesionaliame sporte sunkiausia išlaikyti gerą, stabilę psichinę būklę. Ji labai svarbi tiek treniruočių metu – įveikiant fizinius krūvius, tiek varžybų metu – šaudant ar įveikiant distanciją.

Kaip treniruojatės?

Treniruotės priklauso nuo laikotarpio. Pereinamuoju laikotarpiu (balandžio mėnesį) daugiau dėmesio skiriame atsigavimui po sezono. Treniruojamės vos 4-5 kartus per savaitę. Slides ir šautuvą paliekame nuošalyje, daugiau bėgiojame, važinėjame dviračiu, žaidžiame sportinius žaidimus, treniruojamės treniruoklių salėje. Po šio laikotarpio prasideda parengiamasis laikotarpis (nuo gegužės iki lapkričio mėnesio). Gegužės mėnesį jau pradedame šaudyti, bei važinėti riedslidėmis. Palaipsniui didiname treniruočių skaičių, bei krūvį.

Kokios fizinės ypatybės ir raumenų grupės yra svarbiausios šioje šakoje?

Biatlonininkams ypač svarbi yra aerobinio darbo ir darbo maksimaliai vartojant deguonį (VO2max) ištvermė bei jėga ir greitumas. Slystant slidėmis ypač svarbus žąsto, šlaunų ir pilvo raumenų galingumas (raumenų susitraukimo greičio ir jėgos išraiška atliekant tam tikrą darbą per laiko vienetą).10708453_803703139691799_1735049466_n

Ar prižiūrite savo mitybą, ar turite žalingų įpročių, gal vartojate maisto papildus?

Profesionalus sportas reikalauja kontroliuoti mitybą, tačiau specialių dietų nesilaikau, tiesiog stengiuosi valgyti pilnavertį ir kokybišką maistą. Kadangi, šiais laikais, maistas nėra kokybiškas, todėl vartoju ir maisto papildus, kurie papildo mano maistą reikalingomis medžiagomis. Visada stengiuosi vartoti tik kokybiškus ir patikimus maisto papildus („ULTRALIFE“, „ENERVIT“, „FIT LINE“ ir pan.). Nors stengiuosi sveikai gyventi, žalingų įpročių irgi turiu – keliaujant labai mėgstu pavalgyti Mcdonalds’e.

Kas Jus motyvuoja judėti pirmyn?

Judėti į priekį mane skatina kylantys mano sportiniai rezultatai. Kol jie kyla, tol judėsiu į priekį ir sieksiu aukščiausių sportinių rezultatų.

Įdomiausias/įsimintiniausias momentas karjeroje?

Įsimintiniausias momentas mano karjeroje yra 2014 metų Sočio olimpinių žaidynių individuali rungtis, kurioje dėl netaiklių šūvių paskutiniame šaudyme nelaimėjau ir į Lietuvą neparvežiau olimpinio medalio. Manau, tai prisiminsiu visą savo gyvenimą.10736085_803703429691770_987894066_n

Kokios dažniausios traumos ir kaip su jomis susidorojate?

Traumatizmas biatlone nėra didelis. Didžiausia trauma, kurią patiriu sportuodamas biatloną, yra pūslės ir mozoliai ant delnų nuo slidinėjimo lazdų.

Ką patartumėte norintiems pradėti šią sporto šaką?

Biatlonas yra sudėtinga sporto šaka, todėl norintiems pradėti sportuoti biatloną, norėčiau palinkėti drąsos ir kantrybės mokantis šaudyti ir slysti slidėmis.

Ar priklausote kokiai nors komandai?

Aš esu Lietuvos biatlono rinktinės narys.

Kokie Jūsų tikslai ateičiai?

Nemėgstu kelti sau tikslo, užimti kokią nors vietą, ar aplenkti kažką. Tokie tikslai sukelia  papildomą stresą. Todėl pagrindinis mano tikslas –  nesusirgti ir varžybų metu maksimaliai parodyti savo pasirengimo lygį.

Ką palinkėtumėte mūsų skaitytojams?

Daugybė globalinių problemų pasaulyje kyla dėl to, kad žmogus tolsta nuo savo prigimties judėti. Tik sportas gali padėti nenutolti nuo jos, todėl „Athletic Duo“ skaitytojams norėčiau palinkėti, kad sportas taptų jūsų gyvenimu ar bent neatsiejama jo dalimi.

 Koks jausmas pirmą kartą sudalyvauti olimpinėse žaidynėse?

Dalyvavimas Olimpinėse žaidynėse man buvo svajonės išsipildymas. Olimpinių žaidynių metu labiausiai jaučiau garbės, atsakomybės, džiaugsmo ir šiek tiek baimės jausmą.

wmsc_2014_Tomas_Kaukenas-16

Kadangi jūsų sporto šaka yra sezoninė, kaip ir kur sportuojate vasarą ir žiemą?

Vasarą dažniausiai treniruojamės Lietuvoje. Kartais važiuojame į kokią kaimyninę šalį, kad pakeisti aplinką ar į aukštikalnes paslidinėti. Žiemą jau būna varžybinis laikotarpis, tai treniruojamės ten kur vyksta varžybos. Lietuvoje žiemą beveik nesitreniruojame.

 Ar tai brangi sporto šaka?

Biatlonas tikrai nepigi sporto šaka. Inventoriaus reikia daug ir jis kainuoja tikrai brangiai. Pavyzdžiui sovinių dėžutė (50 vnt) kainuoja 35 lt. Biatlonininkai per metus iššauna apie 8000 vnt, tai galite paskaičiuoti kiek pinigų yra paleidžima tik į taikinius.

Galėtum trumpai aprašyti varžybų tipus? Ir kuriam tipui specializuojatės?

Biatlone yra  6 rungtys: sprintas, persiakiojimas, individuali, masinis startas, estafetė ir mišri estafetė. Sprinto rungtyje dalyviai startuoja kas 30 s. Vyrai turi įveikti 10 km, o moterys 7,5 km (Šaudo gulint ir stovint). Už nepataikytą šūvį papildomai turi įveikti 150 m ilgio ratą. Persiakiojime dalyviai startuoja pagal atsilikimo laiką sprinto rungtyje. Vyrai turi įveikti 12,5 km, moterys 10km ir šaudo keturis kartus (gulint, gulint, stovint, stovint). Už nepataikytą šūvį papildomai turi įveikti 150 m ilgio ratą. Individuali rungtis yra pati ilgiausia. Dalyviai startuoja kas 30s. Jos metu vyrai turi įveikti 20km, moterys 15 km ir šaudo keturis kartus (gulint, stovint, gulint, stovint). Už nepataikytą šūvį prie bendro laiko yra pridedama 1 min. Masinio starto rungtyje vienu metu startuoja 30 biatloninkų. Vyrai turi įveikti 15 km, moterys 12,5 km. Šaudo keturis kartus (gulint, gulint, stovint, stovint). Už nepataikytą šūvį papildomai turi įveikti 150 m ilgio ratą. Estafeteje dalyvauja 4 biatlonininkai. Vyrai turi įveikti po 7,5 km, moterys 6 km. Šaudo du kartus (gulint ir stovnt) ir turi kiekvienam šaudymui po 3 papildomus šovinius. Už nepataikytą šūvį papildomai turi įveikti 150 m ilgio ratą.  Mišriose estafeteje dalyvauja dvi moterys ir du vyrai. Kiekvienas dalyvis įveikia įprastos estafetės distanciją.

Mes nespecializuojamės kuriai nors rungčiai. Rengiamės ir dalyvaujame visose rungyse kuriose turime teisę dalyvauti.

Video apie Tomą Kaukėną

http://tv.lrytas.lt/?id=14127827051412358467

 

 

 

Autorius Erikas Andrijaitis

Erikas visada stengiasi pabusti su pozityviomis mintimis ir taip save motyvuoja. Jam patinka dinamiškai sportuoti: su svarmenimis ir naudojant kūno svorį. Erikas yra baigęs sporto studijas ir turi sukaupęs nemažą žinių bagažą, kurį pildo kasdien.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

one × two =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas