Kokybiškas miegas - būtina sąlyga efektyviam sportui

Miego svarba

Norint pasiekti rezultatų sporte, neužtenka sveikai maitintis ir treniruotis, ne mažiau svarbus faktorius – visavertis poilsis. Tam, kad organizmas normaliai funkcionuotų, jam reikia  reguliaraus poilsio.

Kodėl sportininkui yra svarbu gerai išsimiegoti?

 • Miegant išsiskiria žmogaus augimo hormonai, vyksta baltymų sintezė.
 • Esant miego trūkumui, treniruotė nebus efektyvi. Miegant vyksta mentalinis atsistatymas, didėja budrumas. Gera mentalinė būsena yra būtina norint susikoncentruoti treniruotės metu, be to budrumas pakelia motyvacijos lygį.
 • Miegant sumažėja energijos naudojimas, taigi per dieną suvartotas maistas yra skiriamas energijos rezervų atstatymui.
 • Nekokybiškas miegas silpnina imunitetą, padidėja tikimybė susirgti.
 • Nepakankamas miego kiekis ilgina reakcijos laiką. Sumažėja galimybė greitai priimti racionalius sprendimus. Tai ypač svarbu kovos menų atstovams.

 Veiksniai, neigiamai veikiantys miegą

Atrodytų, kad miegas yra natūralus procesas, kuriuo nereikia rūpintis, tačiau yra veiksnių, kurie neleidžia užmigti ir gerai išsimiegoti.

 • Per didelis miego kiekis. Persimiegojimas gali išderinti natūralų organizmo ciklą, todėl reikėtų stengtis eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu.
 • Kofeino vartojimas. Tai yra stimuliatorius, kuris skatindamas aktyvumą gali sutrikdyti miego kokybę, jo pašalinimas iš organizmo užtrunka net 8 valandas, todėl tiek laiko prieš miegą nereikėtų  jo vartoti.
 • Alkoholis, cigaretės. Nors atrodytų, kad šie stimuliatoriai netrukdo užmigti, tačiau miego kokybė dėl jų veiklos suprastėja. Miegas pasidaro paviršutiniškas, nes sutrumpėja REM miego fazė, kurios metu sapnuojame, giliausiai miegame.
 • Stresas. Nuolatinė įtampa trukdo atsipalaiduoti, trukdo užmigti.

Kiek laiko miegoti?

Žmogui išsimiegoti užtenka 7 valandų. Tačiau sportuojant, kai organizmui krūvis padidėja, šį laiką vertėtų pratęsti iki 9 valandų. Būtina pastebėti, kad kiekvienas  žmogus yra individualus, todėl reiktų stengtis pažinti savo asmeninį biologinį laikrodį. Svarbiausia yra eiti gultis ir keltis tuo pačiu metu, kad nusistovėtų organizmo veiklos ciklas. Vienas iš svarbiausių kriterijų, sakantis apie teisingą miego trukmę, poilsio jausmas rytą.

Taigi miegas svarbus dėl to, kad atstato smegenų darbingumą ir budrumą, tai leidžia treniruotės metu būti susikoncentravusiems ir pasiekti aukštesnį intensyvumo lygį. Miegas -svarbiausias veiksnys,  kuris padeda organizmui atsistatyti po sunkios treniruotės.

 

Autorius Ronaldas Račkauskas

Ronaldas yra visapusiškas sportininkas – įvarių sporto rungčių (lengvoji atletika,powerlifting,virvės traukimas, fizinės būklės patikrinimo varžybos) dalyvis ir prizininkas. Turi sukaupęs daug patirties, sportuojant su savo kūno svoriu, namų sąlygomis. Sieja fizinę veiklą su psichologine sveikata, gilinasi į mentalinius aspektus sporte.

2 komentarai “Miego svarba

 1. Niekada pati nesugebu išsirinkti lovos.Man patinka vienos, bet gražesnės kitos. Vis dęl to, kai susidūriau su miego problemom, nusprendžiau žiūrėti į tinkamą čiužinį ir nesiblaškyti.

  Atsakyti
 2. Niekada pati nesugebu išsirinkti tinkamos lovos.Man patinka vienos, bet gražesnės kitos. Vis dęl to, kai susidūriau su miego problemom, nusprendžiau žiūrėti į tinkamą čiužinį ir nesiblaškyti.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

15 + sixteen =

ChronometrasChronometras

00: 00: 00: 00

Sustabdytas