Bazinės medžiagų apykaitos ir kalorijų normos skaičiuoklė

Bazinė medžiagų apykaitos norma (BMA) yra rodmuo, nusakantis, kiek energijos organizmas iššvaisto ramybės būsenoje, nevirškinant, esant normalioje temperatūroje. Tai energijos kiekis, kuris būtinas gyvybės palaikymui. Apie 70% energijos, kurią išnaudojame kasdien yra skirta organizmo funkcijų palaikymui. Likę 30% pasiskirsto į dvi dalis: virškinimą (10%) ir fizinį aktyvumą (20%).

BMA žinojimas naudingas tuomet, kai norite priaugti arba numesti svorio. Kadangi BMA nusako, kiek energijos reikia gyvybės palaikymui, galima teigti, kad suvartojus daugiau kalorijų svoris gali augti, o suvartojus mažiau – kristi. Betkokiu atveju šie skaičiai priklauso nuo to, kokie aktyvūs esate. Bet kokia veikla degina papildomas kalorijas, todėl reikia atsižvelgti į savo kūno poreikius. Siekiant numesti svorio, rekomeduojama per dieną suvartoti apie 200-500 kcal mažiau, tačiau negalima suvartoti mažiau, kaip 1200 kcal per dieną (tokiu atveju organizmui nepakaks energijos vykdyti net įprastas funkcijas, sulėtės medžiagų apykaita ir įsijungs „badavimo“ režimas).

Pavyzdžiui, per savaitę siekiant numesti 1 kilogramą, visos savaitės kalorijų normą reikia sumažinti apie 7000 kcal (sumažinti iš maisto gaunamų kalorijų kiekį, papildomas kalorijas išnaudoti sportuojant).

Skaičiuoklė parengta pagal Hario Benedikto lygtį.

Kalorijų skaičiuoklė

VyrasMoteris
BMA* (kcal)00
RPN* (kcal)00

BMA - Kalorijų kiekis kurį kūnas sudegina ramybės būsenoje

RPN - Rekomenduoja paros kalorijų norma, norint išlaikyti tokį patį kūno svorį.